Gouldian finch forum - gouldianfinches.eu

gouldianfinches.eu rss RSS

Petro Todoruk, 22.04.2014 16:25

Geneticka kalkulacka amadiny gouldovej lutino

  Zdravím všetkých.
Mam dotaz kvule chovu amadin gouldovych lutino...
Mam samce ZELENY ZLUTOHLAVY FIALOVOPRSY/LUTINO.
A chcy jej dat samice lutino ZLUTA CERVENOHLAVA BILOPRSA.
Jak to dopadne s tou kalkulackou?
Nebo radse dat samice ZLUTA CERNOHLAVA BILOPRSA/RUZOVOPRSA, ktera mi odchovala ruzovoprse mlade...
Dekuji!
S pozdravem s Ukrajiny - Petro   


To insert a new contribution to be logged.

Marek Buranský, 22.04.2014 18:52

 Zdravím vás.

 

Vo svojom dotaze udávate u samičky, že je žltá aj lutino. Samička môže byť len žltá, alebo lutino, nemôže byť oboje naraz.

 

Tak ak som to správne pochopil, samček je zelený štepitelný na lutino fialovoprsý žltohlavý a samička je lutino červenohlavá bieloprsá.

 

Budeme predpokladať, že žltohlavý samček nie je štepiteľný na čiernohlavé a že červenohlavá samička nie je štepiteľná na žltohlavé. Predpoklad vychádza z toho, že ste neuviedli štepiteľnosť. Ďalej predpokladám, že samček je fialovoprsý a nie je štepiteľný na biele prsia, keďže ani to neuvádzate. Uvádzanie presných údajov je vždy veľmi dôležité.

 

Takže ak platí predpoklad, ktorý som uviedol (zelený štepitelný na lutino fialovoprsý žltohlavý x samička lutino červenohlavá bieloprsá), z tohto spojenia dostanete:

 

Všetci potomkovia budú červenohlaví štepiteľní na žltohlavé. Ak máte európske lutino, ktoré vzniklo hybridizáciou a ktoré nevyfarbuje hlavu, tak bude mat hlava u lutino vtákov krémový nádych.

 

Dostaneme teda:

 

50 % zelených samčekov štepiteľných na lutino fialovoprsých

50% lutino samčekov bieloprsých

 

50% zelených samičiek fialovoprsých

50% lutino samičiek bieloprsých

 

Ten druhý prípad s tou samičkou žltou vám neviem vypočítať, kedže neviem, či je žltá, alebo je lutino.

 

S pozdravom

 

Marek Buranský

 

P.S. ak je štepiteľnosť vtákov iná, ako ste uviedli, tak aj výsledky budú mierne odlišné od toho, čom som napísal



To insert a new contribution to be logged.

Petro Todoruk, 23.04.2014 16:28

 Dekuji moc pane Marek!
Jen upresnim,ze SAMICE MA VYFARBENU CERVENU HLAVU! Samec je po hybridech, ktere ma hlavu s  krémovým nádychem.
S pozdravem - Petro
 


To insert a new contribution to be logged.

Marek Buranský, 23.04.2014 18:17

 Zdravím vás.

 

Za málo. Dúfam, že som pomohol .
 

Ak by ten samček bol fialovoprsý štepiteľný na bieloprsé, potom by sme v potomstve mali ešte zelených samčekov štepiteľných na lutino bieloprsých. A dostali by ste tiež zelené samičky bieloprsé. Ovšem to je za predpokladu, že lutino samička nenesie gén pre inú ako bielu farbu pŕs. Uvidíme, aké bude potomstvo a potom sa dá lepšie určiť aj štepiteľnosť rodičov.
 

Dajte vedieť, ako sa darí.

 

S pozdravom

 

Marek Buranský



To insert a new contribution to be logged.

Texts and photographs are covered by copyright of author
this website www.gouldianfinchces.eu