Gouldian finch forum - gouldianfinches.eu

gouldianfinches.eu rss RSS

Marek Buranský, 06.12.2013 20:52

Odchov lutino amadiny Gouldovej

 Zdravím všetkých.

 

Tak sa pred pár dnami podaril v mojom chove odchov prvej lutino amadiny Gouldovej. Otec je lutino pravdepodobne stepitelný na modrú a matka je zelená. Samička bola do chovu zaradená ako 11 mesačná, samček cca 10 mesačný. Odchov tohto mláďaťa je z prvej znášky, ktorá bola však veľmi chaotická. Pozostávala z 10 vajíčok, na ktoré pár nezasadol, keďže ich nebolo pod čo podložiť, vajíčka zostarli. Keď sa uvoľnil pár modrých amadín Gouldovej, od ktorých som odstavil mláďatá, podložil som im už cca 14 dni staré vajíčka. Ich vek však spôsobil , že sa začal vyvíjať len jeden zárodok a ten sa aj vyliahol do podoby lutino samičky, ktorú máte možnosť vidieť na fotkách.

Ako je vidieť na fotkách, postranné papily sú biele s jemným tyrkysovým nádychom, stredná papila je žltá. Na fotke je tiež vidieť hrtanovú kresbu, ktorá je  úplne vyblednutá, čo vidieť pri porovnaní s modrými  mláďatami.  U albino mutácie by stredná papila bola biela.

Pôvodný rodičovský pár, teda lutino samček a zelená samička urobili 2 znášku, ktorá pozostávala len z 5 vajíčok. Na túto znášku po 4. vajíčku zasadli a dokonale sa striedajú pri jej zahrievaní. Už teraz je jasné, že všetky vajíčka sú oplodnené, tak som zvedavý na výsledok.

Keďže je lutino samček pravdepodobne štepiteľný na modré v ďalšom párení, ak sa nič zlé nestane,  dostane za partnerku modrú samičku, z tohto spojenia budú vychádzať albino samičky.

 

Marek Buranský


Odchov lutino amadiny GouldovejOdchov lutino amadiny GouldovejOdchov lutino amadiny Gouldovej

To insert a new contribution to be logged.

Marek Buranský, 19.12.2013 23:32

 Rast mláďaťa – lutino samička amadiny Gouldovej.

 

Ako je vidieť na priložených obrázkoch, mláďa zatiaľ v raste postupuje a intenzívne sa začína operovať. Zdravotne je v poriadku, za cca 10-12 dní by malo opustiť búdku. 



To insert a new contribution to be logged.

Marek Buranský, 19.12.2013 23:51

 Ako som už písal,

pôvodný rodičovský pár, teda lutino samček a zelená samička urobili 2 znášku, ktorá pozostávala len z 5 vajíčok. Na túto znášku po 4. vajíčku zasadli a dokonale sa striedajú pri jej zahrievaní.

Všetkých 5 vajíčok bolo plodných, vyliahli sa však len 4 mláďatá, z toho 3 lutino samičky a jeden zelený samček štepitelný na lutino.

 

Marek Buransky



To insert a new contribution to be logged.

Marek Buranský, 05.01.2014 21:47

  

Takže Lutino samička, o ktorej som písal vyššie je už vyletená a za par dni bude samostatná. Má za sebou aj prvé fotenie vo fotoboxe. Tu je výsledok.

Marek Buransky



To insert a new contribution to be logged.

Marek Buranský, 05.01.2014 21:53

 Mláďatá z druhej znášky sú perfektne kŕmené rodičmi a sú pred vyletením. Prikladám ich fotku vo veku 23 dní

 

Marek Buranský



To insert a new contribution to be logged.

Petro Todoruk, 23.01.2014 17:00

 Zdravim pane Marek!
Mam doma par: zluty cernohlavy beloprsy+lutino cernohlava beloprsa (viz.foto)
Odchovaly 3mlade:
- 0.1 zelena cernohlava RUZOVOPRSA!
- 1.1 zlute cernohlave beloprse. 
Podle geneticke kalkulacky by mneli byt VSE MLADE - BELOPRSE!.. 
Proc to se stalo?
Dekuji - Petro 


To insert a new contribution to be logged.

Marek Buranský, 23.01.2014 17:09

 Zdravím vás.

 

V prvom rade, je určite isté, že niektorý z rodičov nie je ruzovoprsy? Stačí aj slabý ružový nádych, ktorý sa potom v nasledujúcom potomstve môže posilniť.

 

Ale ak by aj obaja rodičia boli bieloprsí vo fenotype, neznamená to, že by v kalkulačke bola chyba. V kalkulačke zatiaľ nie je spracovaná ino mutácia, u ktorej je iná forma dedičnosti farieb, ako u ostatných mutácií.

 

Keďže ste dostali zelené potomstvo, tak samček je len jednofaktorový žltý, nie dvojfaktorový, to treba vždy uviesť o koľko faktorov žltej sa jedná. Samička je ino bieloprsá, avšak nesie gén pre ružové prsia, ktorý sa u ino mutácie neprejaví.

 

Takže podľa mojich výpočtov, ak ten rodičovský pár  nie je štepiteľný na modrú, môžete dostať nasledujúce potomstvo:

 

Samčeky:

25% samčekov zelených /ino, ružovoprsých/bieloprsých

25% samčekov žltých/ino, ružovoprsých/bieloprsých

25% samčekov zelených /ino, bieloprsých

25% samčekov žltých/ino, bieloprsých

 

Samičky:

25% samičiek zelených, ružovoprsých/bieloprsých

25% samičiek  žltých, ružovoprsých/bieloprsých

25% samičiek zelených, bieloprsých

25% samičiek žltých, bieloprsých

 

S pozdravom

 

Marek Buranský 



To insert a new contribution to be logged.

Petro Todoruk, 23.01.2014 18:24

 Dekuji moc!


To insert a new contribution to be logged.

Marek Buranský, 23.01.2014 19:26

 za malo.
potesite ma, ked sem po case date fotky preperenych mladat, pripadne aj fotky dalsieho odchovu :)
marek buransky 


To insert a new contribution to be logged.

Texts and photographs are covered by copyright of author
this website www.gouldianfinchces.eu