Gouldian finch forum - gouldianfinches.eu

gouldianfinches.eu rss RSS

Antonín ROUBAL, 23.10.2012 17:21

Pomoc při chovuAG nemoci nohou

Dobrý den,chtěl bych poradit ,jak léčit otoky kloubů na noze AG.Jinak ptáci jsou v dobré kondici.Potravu přijímají dobře,vitamínů mají též dostatek ale vyskytuje se mě to jenom u AG modré mutace.jinak ostatní AG jsou v pořádku.Po návštěvě veterináře mě řekl ,že to je dna.Tak nevím jestli to je pravda.Přiložené fotky by Vám mohli napovědět.Byl bych moc rád za odpovědi.S pozdravem Roubal Kadaň


Pomoc při chovuAG nemoci nohouPomoc při chovuAG nemoci nohouPomoc při chovuAG nemoci nohouPomoc při chovuAG nemoci nohouPomoc při chovuAG nemoci nohou

To insert a new contribution to be logged.

Marek Buranský, 23.10.2012 23:04

 Zdravím vás.

Ten problém môže byť zložitejší a môže mať viac príčin. Predpokladám, že sa ku tomu vyjadrí aj veterinár.

Presnú príčinu bohužiaľ nepoznám, ešte som sa s týmto nestretol. Ak to však majú len vtáky od jedného chovateľa, možno by bolo treba príčinu hľadať tam. Ak sú to však len vaše vtáky a to modrá mutácia, tak by teoreticky mohol byť problém v genetike. Zdá sa mi však málo pravdepodobné, že by prišlo k takémuto selektívnemu poškodeniu u nejakej farebnej mutácie.

Nepíšete, či ste vtáky kúpili, alebo sú vaše. Ak sú zakúpené, tak je možné, že im nevyhovujú vaše bidlá a u pôrodného majiteľa mali bidlá s iným povrchom, alebo ich mal odpružené a u vás dosadajú natvrdo....Je to však len špekulácia, keďže nepoznám všetky podrobnosti.

V každom prípade by som odporúčal zmenu bidiel a upevniť ich tak, aby pri dosadaní vtáka na ne pružili. 

Liečenie tých opuchov je skutočne vec veterinára a do toho by som nerád zasahoval. Na poškodených miestach totižto môže prísť k otvoreniu rán  s následným zanesením nejakej bakteriálnej infekcie.


Napíšte prípadne viac podrobností.

Marek Buranský 


To insert a new contribution to be logged.

MVDr. Juraj Šimunek, 25.10.2012 18:34

Dobrý den. Na fotkách vidiet opuch ale aj lokalne zmeny na koži. Otázne je či najprv vznikol opuch klbov  a potom sekundárne otlak alebo naopak, čo je dost podstatné. Ak na prvom mieste vznikol opuch klbov može sa jednat o bakterialne ochorenie klbov sposobene najčastejšie pr Mykoplasmou, ale aj inou bakteriou. V tomto prípade ako sposob liečby pripadaju do uvahy antibiotiká typu Tetracyklin, Enrofloxacin alebo Doxicyklín - podavané do vaječnej zmesi po dobu aspom 6-7 dní. V prípade že najprv vznikol otlak/poranená koža z dovodu nesprávnych bidiel/ je nutné najprv zdvojit bidlá a to tak aby vták rovnomerne prenášal váhu na bidlá a aby sa otlak nedotýkal drievka. Ak chcete možete otlaky natriet nechtíkovou alebo rakytníkovou indulonou, čo je masť bežne dostupná v lekárni. Ak vtáčika nechcete stresovat tak to natrite len 1 krát  a do 14 -21 dní by sa to malo pekne zahojit.
 Spomenuli ste ochorenie DNU. U vtákov prebieha vačšinou dna vo forme orgánových zmien, kedy sa ukladajú soli kys močovej na splanchnické orgány/ pečen, slezina .../  a vytvárajú na nich povlaky. Bola popísana aj klbová forma ale je velmi zriedkavá.
 Určite by som na vašom mieste ako prvé upravil bidlá a odsledoval by som či nastanu v chove recidívy alebo nie. V prípade dalších informácii rad odpíšem aj ked možno s krátkym oneskorením. S pozdravom MVDr. Juraj Šimunek


To insert a new contribution to be logged.

Antonín ROUBAL, 27.10.2012 00:05

 Nejprve pozdravuji a zároveň děkuji panu Buranskýmu a panu  doktorovi za odpověď a hlavně radu.Nejprve měliotlak a potom to oteklo s červenáním. Dal jsem na Vaši radu a bidélka jsem již předělal a nohy jsem netřel rakytníkovou mastí.Tak jistě teď budu čekat jestli to bylo ono.Jsem moc rád,že jste mě poradili a ještě jednou moc děkuji a z výsledkem jistě budu Vás informovat.S pozdravem Roubal Kadaň


To insert a new contribution to be logged.

Marek Buranský, 29.10.2012 12:56

 Zdravím Vás.

Dajte vedieť, ako pokračuje liečba a či sa to zlepšilo.

Držím palce.

Marek Buranský 


To insert a new contribution to be logged.

Antonín ROUBAL, 14.11.2012 16:30

 Dobrý den,chtěl bych poděkovat panu Buranskému za radu při odstranění problému  s nohama u AG.Vše je již v pořádku .Léčil jsem to rakytnikovou mastí ,kterou jsem dával každý druhý den na otoky.A potom jsem nohu stříkal  SEPTONEXEM,a vše pomohlo.Ještě jednou moc děkuji.Roubal Kadaň


To insert a new contribution to be logged.

Marek Buranský, 14.11.2012 16:32

 Zdravím vás.

Som rád, že liečba pomohla, no za pomoc musíte poďakovať skôr Dr. Šimunkovi , ako mne :) 

Marek Buranský 
 


To insert a new contribution to be logged.

Texts and photographs are covered by copyright of author
this website www.gouldianfinchces.eu