Gouldian finch forum - gouldianfinches.eu

gouldianfinches.eu rss RSS

Miroslav Chomjak, 09.10.2012 20:15

uhyn samicky

Zdravim priatelov amadin!

chovna sezona je predo dvermi a mna postihla predcasna strata jednej samicky

vtaky sa postupne dostavaju do toku a aj napriek tomu, ze su rozdelene podla pohlavia jedna zo samiciek sa zacala znasat, nic zvlastneho sa nedialo, znasala kazdy den do misky na grit, a vajicko bolo pravidelne odoberene
avsak jedno rano som nasiel samicku v rohu voliery, s tazkym dychanim a coho som sa najviac bal pred odchytenim jedinca - zadrzanym vajickom

vzhladom na to, ze veterninarna klinika nebola dostupna musel som pristupit k danemu problemu sam

samicka bola umiestnena do klietky s infraziaricom kde teplota dosahovala 25-30 stupnov, jemne masirovanie kloaky pre uvolnenie svalstva a jej naolejovanim stolovym olejom

po hodine sa vajicko presunulo tesne ku kloake a masirovanim v smere zhora dolu dvoma prstami doslo k vyusteniu vajicka

samicka bola umietnena spat do karantennej klietky vsetko sa zadlo byt v poriadku avsak  po hodine zahynula.

vajicko malo standardnu skrupinu aj velkost, vtaky maju nepretrzite k dispozicii sepiovu kost ako v pevnom tak aj rozomletom stave v grite s vajecnymi skrupinami, teplota v chovnom zariadeni sa pohybuje od 23-26 stupnov a aj napriek tomu sa stalo co sa stalo

dalsia smutna skusenost vo svete chovatelstva tak nadherneho druhu ako je amadina gouldovej


prajem zdarny zaciatok chovnej sezony!
S pozdravom Miroslav Chomjak 


To insert a new contribution to be logged.

Milos Haska, 11.10.2012 20:44

Dobry vecer,
kazdeho pri zadrzeni vejce ihned napadne vapnik. takze vypise jakym zpusobem vapnik ptakum podava. Ovsem musime si uvedomit, ze vapnik je v tele dodavan pomoci vitaminu D3, takze je potreba si rict, jak je na tom ptak v pristupu ke slunicku, pripadne jak je vitamin zajisten.
Nicmene v tomto pripade si troufam odhadovat na vysileni samicky. nepisete kolikate vajicko to bylo, kazdopadne pokud zacne samicka snaset vejce a je jeste v hejnu, osobne bych doporucil ji ihned odchytit a dat ji k dispozici pestrejsi stravu. Ano, muze to mit za nasledek dalsi vyprovokovani rozmnozovaciho pudu, no ja bych to objetoval. Naprosty klid je samozrejmosti.
nepisete zdali to je samicka mlada, nebo jestli jiz hnizdila, v jake fazi pripravy pred chovnou sezonou zacla snaset, jaka je jeji krmna davka mimo chovnou sezonu.
zaverem snad jen, ikdyz chovatel udela vse naprosto spravne, nekdy se proste takova udalost stane. Proto i s timto je nutno pocitat.

S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu


To insert a new contribution to be logged.

Miroslav Chomjak, 11.10.2012 22:21

 Dobry vecer,

pokusim sa na Vase otazky a prispevok odpovedat po poradi

co sa tyka konkretnej samicky bola to jej prva znaska, vtak bol rok stary pred tym nehniezdil
tento stav nastal pri jej 3 vajicku vobec... co asi nebude vysilenie samicky, nie som chovatelom amadin dlhu dobu ale nedavam hniezdit vtaky mladsie ako 12 mesiacov a nikdy pri ziadnom druhu som nenechaval viac ako 2 hniezdenia.

vitamin D, vtactvo chovam v byte, moznost priameho slnecneho svetla je teda nemozny preto mam nainstalovanu UV lampu a pravidelne podavam vitamin Hydrovit AD3  

ohladom krmiva, nie som zastancom / aspon mne sa to neosvedcilo/ menit krmne navyky, cely rok su moje vtaky krmene rovnako az na cerstvu vajecnu zmes ta je podavana max 2x do tyzdna aby nu vtaky nezabudli coho som bol svedkom a dalo mi  pracu aby som ich opat na nu navykol 

pricin, preco dana samicka uhynula moze byt viacero, ako som jej pomahal s vajickom je mozne, ze som jej do kloaky zaviedol infekciu, mozno som nebol dostatocne jemny ,aj ked som sa snazil ako som len vedel, a poskodil jej organy , mozno nebola v 100% kondicii aj ked sa tak javila .... neviem

dakujem za reakciu

S pozdravom Miroslav 


To insert a new contribution to be logged.

Milos Haska, 11.10.2012 22:55

Souhlasim s Vami s podavanim podobne krmne davky po cely rok. I ja mam spise spatne zkusenosti s vypustenim prumyslove vajecne na obdomi mimosezoni.
Ale k tematu. Poraneni snahou uvolnit vejce je bez pitvy neprokazatelne. Stejne tak mohla samicka podlehnout stresu kery prozivala pri nemoznosti vejce vytlacit a take pri odchytu a naslednem uvolnovanivejce, ikdyz bylo uspesne.
Uvedomuji si ze predchozi odsatvec je mirne v kolizi s tim co jsem naspal v predchozim prispevku, tedy ze bych samicku izoloval ihned po zapoceti snusky, protoze tim ji opet vystavime stresu. I pres tento fakt bych to udelal.
Jak pise marek na techto strankach, guldy jsou velmi krehka stvoreni a v podstate si v sobe nesou ruzne problemy po cely svuj zivot. Jen pokud maji idelani podminky tyto problemy nepropuknou v nemoc.
Ptacek mohl mit nekolik drobnejsich potizi, ktere se pri zadrzenem vajicku nasbirali. Podle toho co pisete si myslim ze svuj chov vedete zodpovedne a muze to byt prave jeden z tech pripadu ze to skratka byla smula.
Smidla


To insert a new contribution to be logged.

Miroslav Chomjak, 11.10.2012 23:11

 Zdravim Vas,

dakujem za pochvalu robim co sa da, ked to raz cloveka chyti ide to s nim cely zivot ale to je na inu temu ...

ano mal som v umysle aj pitvu ale ako som pisal veterina nebola dostupna akurat bola nedela, a pri tak malom organizme je s odkladom mensia a mensia uspesnost na vysetrenie s vysledkom teda som to zavrhol 

samicku som neoddeloval, nepovazoval som to za potrebne vzhladom na to, ze vtaky boli podla pohlavia rozdelene a vo veliere nebolo vela vtakov

S pozdravom Miroslav 


To insert a new contribution to be logged.

Texts and photographs are covered by copyright of author
this website www.gouldianfinchces.eu