Gouldian finch forum - gouldianfinches.eu

gouldianfinches.eu rss RSS

vladimír pech, 11.01.2014 23:51

Nepravidelná snůška

 Letos již u druhé samičky probíhá snůška nepravidelně.Dne 9.1. jsem odebral 1. vajíčko a od té doby samička chodí do budky,ale vajíčko ne a ne snést.Normálně žere,jenom hodně hýbe zadečkem v rytmu dechu.Zvýšil jsem teplotu,ale pořád nic.Samička je přesně rok stará.
Nedávno se mi totéž stalo u tříleté samičky,ale pak snesla velké vajíčko a další snáška byla pravidelná. 


To insert a new contribution to be logged.

Miroslav Chomjak, 12.01.2014 12:50

 Zdravim Vas,

s nepravidelnou znaskou som sa osobne stetol minuly rok u jednej samicky pocas jej druhej znaske v sezone.

znasala v intervaloch ako papagaj a to bud kazdy druhy den alebo dokonca az na treti den, takze cela znaska trvala 2 tyzdne!!!! nechapal som preco to robi, vajicko zadrzene nemala kedze som ju pre istotu neskor skontroloval a nejavila ani ziadne znamky problemu so znesenim....

po tomto hniezdeni to uz nespravila, tento par dostaval presne to iste ako ostatne vtaky, doteraz som neprisiel na to, cim to bolo sposobene

ma este niekto takuto skusenost vo svojom chove?

zelam pekny den

Miroslav 


To insert a new contribution to be logged.

Jan Szarvas, 12.01.2014 14:52

Pekne popoludnie,  
aj mne sa uz niekolkokrat stalo, ze samicka "zacala blbnut". Da sa povedat, ze "skoro" kazdu chovnu sezonu to niektora vyskusa. Pritom su krmene rovnako vsetky pary, maju aj rovnake podmienky. Ak sa samicka rozhodne takto nepravidelne znasat, je jedno, ci je to prva alebo posledna znaska. Tiez sa mi zatial nepodarilo zistit, preco to robia.   
                                                                                          
                                                                                        S pozdravom  Szarvas


To insert a new contribution to be logged.

Marek Buranský, 12.01.2014 19:37

 zdravím.

 

Aby sa dalo niečo rozumné odpovedať, musíte detailne popísať technológiu vo vašom chove, ako aj podmienky v chovnom zariadení, v neposlednom rade uviesť čo najviac informácií o samičke, ktorá má spomenutý problém.

 Príčin na takúto znášku totižto môže byť veľa. Vymenujem len niektoré, ale keďže ako som písal, nepoznám váš chov, nemusím sa trafiť do príčiny:

Môže to byť veľmi mladá samička

Môže to byť samička, ktorá je tučná a má teda problémy pri tvorbe vajíčok

Môže tu byť genetický základ problému, keďže neviem, či sa podobne nesprávala aj jej matka

Môže ísť o nedostatočnú stimuláciu do chovnej sezóny, teda neprispôsobenie stravy

Môže isť o zdravotný problém, ktorý spočíva  v spracúvaní vápnika

Môže ísť o veľmi vysokú vlhkosť v chovnom  zariadení

Môže ísť o príliš nízku teplotu v chovnom zariadení

Môžete povedať, že sa to dá  skoro všetko vylúčiť, lebo iné vtáky problém nemajú, avšak treba brať do úvahy, že každý jedinec je originálny , a čo niektorému nemusí vadiť, inému môže.

Ak uvediete vyššie spomenuté údaje, možno sa dopátrame k problému, i keď táto situácia sa stáva občas v chovoch a nie vždy sa podarí problém odstrániť.

 

V každom prípade. Ak by sa situácia opakovala aj pri ďalšej znáške, vyraďte takúto samičku z chovu.

S pozdravom

 

Marek Buranský



To insert a new contribution to be logged.

vladimír pech, 14.01.2014 16:34

 Dobrý den.
omlouvám se,že odpo. tak pozdě,je to pracovním vytížením.
Samička :věk 12 měsíců
               tlustá není
               teplota 23-25 st.
               jestli problémy měla matka nevím
               příprava na sezonu stejná jako ostatní 
Snesla pouze 2 vajíčka a už to bude 7 dní a zasedla,neustále pořád hýbe ocáskem jako
při snášce.Jeí 2 vajíčka mám odebraná,ale jak dlouho je můžu nechat bez zahřívání,aby
z nich něco bylo? 
Je to velice zvláštní sezona,první normálně sedící pára všechna vejce neoplozená,tak netrpěli vě naslouchám,jestli neuslyším pípání u dalšího páru,ale zatím taky nic.Je to jak ve sportu,když dáte prvního branku,hned se lépe hraje,ale když to nejde,je to mrzuté.

Děkuji za odpovědi
 
Zdravím V Pech 

           



To insert a new contribution to be logged.

vladimír pech, 14.01.2014 16:36

 Zapomněl jsem na vlhkost,ta se drží 50-55%.


To insert a new contribution to be logged.

Marek Buranský, 15.01.2014 01:43

 Zdravim vas.

Tak podla toho, co popisujete by skor mohlo ist o problem s metabolizmom vapnika, alebo ochorenie rozmnozovacieho ustrojenstva samicky.

Podla mojho nazoru je dobre pockat si na dalsiu znasku a ak by sa problem opakoval, radsej takuto samicku vyradte z chovu, kedze podklad na taketo spravanie moze byt geneticky.

s pozdravom

Marek Buransky 


To insert a new contribution to be logged.

vladimír pech, 16.01.2014 23:29

  Zdravím vás,
samička již další vajíčko nesnesla a pevně zasedla.Tak jsem ji podložil její vajíčka,počkám jestli budou oplozená a pak při dalším problému se snůškou vyřadím z chovu. 
 Děkuji za odpověd

zdravím vás V. Pech 


To insert a new contribution to be logged.

Milos Haska, 18.01.2014 12:58

Dobry den,
osobne pridam jeste jeden postreh. Problemy muzou byt zpusobeny odebiranim vajicek. Kazdy ptak nesnasi manipulaci s budkou a v budce. Urcite bych zkusil takoveto samicce vajicka neodebirat. ostatne ja neodebiram vajicka zadnemu paru.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu


To insert a new contribution to be logged.

Marek Buranský, 18.01.2014 15:02

 Zdravim.

pokial par toleruje kontrolu hniezdnej budky, nepokladam odoberanie vajicok za ziadny problem. urcite to nie je dovod na znasanie vajicok obden. pri odoberani treba samozrejme odobrate vajicko nahradit nepriklad neoplodnenym vyradenym vajickom od ineho paru a nahradne vajicka samozrejme oznacit, aby sa nesplietli s aktualnou znaskou.

s pozdravom

Marek Buransky 


To insert a new contribution to be logged.

vladimír pech, 18.01.2014 20:34

 Zdravím
 taky si myslím,že odebíráním vajíček to nebude.Ještě k odebírání,používám tento způsob již dva roky a osvědčil se mi,nebot mládé se líhnou stejně velké a nezůstávají pozadu ty nejmladší,které pak slábnou a většinou uhynou.
  zdravím Vladimír Pech 


To insert a new contribution to be logged.

Miroslav Chomjak, 01.02.2014 11:39

 Prajem prijemny den,

tento rok ,resp. tuto chovnu sezonu mi to spravili pre istotu 3 samicky, ktore pred danim do paru boli vo 100% kondicii aspon na vonok sa tak javili.

nebadal som u nich hnacky, apatickost,.... avsak aj napriek tomu znasali bud obden alebo dokonca jedna samicka az o dva dni po zneseni vajicka, celkova znaska sa vysplhala na 3 vajicka v kompletnej znaske co sa mi este nestalo ....

zasadli avsak pocas prvych dni prisla hnacka, mierna apatickost a po naslednom prehliadnuti vtakov som taktiez zaznamenal pokles svalovej hmoty na prsnej kosti.

nasledovalo vysetrenie, rozbor trusu u veterina s diagnozou, ze sa vtaky alebo konkretne ta samicka, ktoa bola vysetrena mala priznaky narusenie crevnej mikroflory

boli nasadene antibiotika na 10 dni s tym, ze sa este nejedna o velke narusenie ale nieco tam je a po liecbe by malo byt vsetko v poriadku

takze v tomto mojom pripade slo evidentne o naznak zleho zdravotneho stavu samicky, ktory sa prejavil az v tomto, pre vtaka narocnom zatazovom obdobi.

verim, ze sa liecba podari a bude to uz v poriadku


Miroslav 


To insert a new contribution to be logged.

Texts and photographs are covered by copyright of author
this website www.gouldianfinchces.eu