Diskusné fórum - gouldianfinches.eu

gouldianfinches.eu rss RSS

Marcel Rozek, 31.01.2014 14:49

Sfarbenie prs štiepitelneho jedinca

 Vazeny chovatelia,
Par krat som sa stretol pri vymene nazorov sfarbenia prs stiepitelnych samcekov. Diskuzia vzdy padla na stiepitelneho na modru. Jedny tvrdia ze stiepitelny na modru musi mat fialove prsia,ak ma biele tak nieje stiepitelny. Druhy zase vravia ze sfarbenie tela nieje az tak kontrastne u stiepitelneho jedinca. No ale v konecnom dosledku mi niesu jasne zakladne znaky stiepitelneho jedinca. V neposlednom rade ma taktiez zaujima ci su aj stiepitelne samicky. Ak ano tak pre dosiahnutie mutacie plati ta ista kombinacia ako ked dam stiepitelneho samceka ku prirodnej samicke? 

Dakujem za profesionalne vysvetlenie ludskou recou :-) 


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Marek Buranský, 31.01.2014 15:20

 Zdravím vás.

 

Na začiatok by som chcel upozorniť na to, že je lepšie prečítať si genetiku a dedičnosť u amadín Gouldovej na mojej stránke, ako počúvať rady pseudoodborníkov – váš dotaz je trochu inak napísaný, ako e-mail, ktorý ste mi poslali.

 

A teraz k veci. Štepiteľnosť znamená, že určitý znak, v tomto prípade farba, je recesívna. To znamená, že táto sa neprejaví vo fenotype- vzhľade, ale jedinec je nositeľom tohto génu, ktorý prenáša na potomstvo. Recesívny gén schopný sa prejaviť vo fenotype, len ak je v homozygotnom stave.

 

Homozygotný: obe alely génu nesú znak pre modrú farbu a táto sa aj prejaví vo fenotype- vzhľade.

Heterozygotný - štepiteľný: len jedna alela génu bola zmutovaná a nesie znak pre modrú farbu, táto sa vo fenotype štepiteľného jedinca neprejaví.

Heterozygotný – štepiteľný vták sa nedá rozoznať od vtáka, ktorý na recesívnu (modrú) farbu nie je štepiteľný.

 

 

Modrá farba  u amadín Gouldovej, ale zvyčajne aj u ostatných vtákov je voľne dedičná, nie je teda viazaná na pohlavné chromozómy. To znamená, že aj samček, aj samička môžu byť na túto farbu štepiteľní. Ale nie len že môžu byť, ale ak chceme dostať modré potomstvo, musia byť obaja rodičia nositeľmi aspoň jednej alely pre modrú farbu.

 

Na to, aby sme dostali modrú amadinyuGouldovej je preto potrebné, aby :

Obaja rodičia boli štepiteľní na modrú farbu. Dostaneme:

25 % modrého potomstva

50 % potomstva štepiteľného na modrú

25 % neštepiteľného potomstva

 

 

Aspoň jeden z rodičov musí byť štepiteľný na modrú a druhý rodič môže byť modrý. Dostaneme:

50% modrého potomstva

50 % potomstva štepiteľného na modrú.

 

 

Ak by ste dali štepiteľného vtáka, napríklad zelený štepiteľný na modrú x zelená samička, ktorá nie je štepiteľná na modrú, tak by ste nedostali v potomstve modrého vtáka. Ak som už písal vyššie, na to, aby ste dostali modrého vtáka, musia byť obaja rodičia nositeľmi aspoň jednej alely pre modrú farbu.

Z tohto spojenia by ste dostali:

50% zeleného potomstva štepiteľného na modrú

50% zeleného potomstva, ktoré nie je štepiteľné na modrú.

Nevýhoda tohto spojenia je v tom, že sa nedá rozoznať, ktorý vták je a ktorý nie je štepiteľný na modrú.

 

 

 

Keďže je modrá farba recesívna voči zelenej a voči neúplne dominantnej žltej, tak na modrú farbu môžu byť štepiteľné vtáky: zelené (samce aj samičky), žlté (samce aj samičky) , zelený pastel.

 

Štepiťeľnosť, alebo vo všeobecnosti modrá farba nemá nič spoločné s farbou pŕs. Na modrú farbu môže byť štepiteľné zelené aj žlté vtáky a to ako bieloprsé, ružovoprsé, tak aj fialovoprsé.

 

Snáď sa to dalo pochopiť :- )

 

S pozdravom

 

Marek Buranský

 

Ak si nie ste istý párením, použite genetickú kalkulačku : http://www.gouldianfinches.eu/sk/geneticka-kalkulacka/



Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Marcel Rozek, 31.01.2014 16:03

Pan Buransky,

Na fore som to zformuloval trosku inak aj ked pointa bola zachovana. Spravil som to z taktickeho dovodu. Tak ako ste napisal,pseudoodbornici. Oni si vsetci den pred burzou natlacia informacie zvasej stranky do hlavy a nadruhy den na burze je kazdy mudry. Len z tym ze zvasej odbornej literatury rozumeju genetike tak 10% a podavaju nepresne info. Ja ich pocuvam uz 5rokov a poviem vam,ze ja len kupujem,lebo mi to nejde. A vasu stranku mam precitanu verte mi asi 100 krat,bohuzial ja to asi nemam geneticky danne spracuvavat tak odborne nazvy a vypocty. Preto som praktik a staviam od zakladu cim sa ucim. Ale ked ucitel nevie tak ziak neprejde. Preto som aj napisal ze prosim v ludskej reci,lebo verim ze ani pseudoodbornici nevedia co u vas citaju.
Dufam ze,som vas velmi neobral o cas. Prajem vam vsetko dobre. 


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Marek Buranský, 31.01.2014 16:35

 Zdravím.

 

Tak ono je to vec pohľadu. Človek nemusí rozumieť všetkému, ale na to je práve fórum, že má šancu hocikto sa spýtať, ak niečomu nerozumie. Ak nepoznám odpoveď ja, tak sa skoro vždy našiel niekto iný, kto odpovedal.

 

Dnešné chovateľstvo a najmä chov mutácií je o poznaní základov genetiky a dedičnosti. Skôr či neskôr sa s tým stretne každý chovateľ. Práve fórum je na to, aby sme si veci vysvetľovali a diskutovali o nich.

 

S pozdravom

 

Marek Buranský 



Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Texty a fotografie nie je možné šíriť bez súhlasu autora
stránok www.gouldianfinchces.eu