Diskusné fórum - gouldianfinches.eu

gouldianfinches.eu rss RSS

vladimír pech, 11.02.2013 23:30

Opakující se střevní problémy

 V jednom boxu,kde mám náhradní Guldy do chovu,se mi neustále opakují střevní problémy s rychlým průběhem a následným uhynem.Takto mi uhynuly v listopadu dva kusy.Odebral jsem trus uhynulých i zdravých guld z tohoto boxu a nechal vyšetřit na Krajské veter. správě v Budějovicích.Bakteriální vyšetření dopadlo překvapivě v pořádku bez doporučení dalšího přeléčení.Nyní,skoro po dvou měsících,v tom samém boxu opět jeden samec je načepejřený a má objemnější trus bílo béžové barvy.Tak jsem jej umístil do nemocniční klece,zvýšil teplotu ma cca 28 st.Samozřejmě jsem vyčistil šuplík,napáječku,koupelnu a celý box,to vše prošlo dezinfekcí.Vodu měním denně s přídavkem 5ml jablečného octa,krmení čisté De Nature 84 s přídavkem čisté lesknice,senegal v klasech nedávám a máčené pouze jednou týdně o víkendu,abych zbytek odstranil.Už si nevím rady,pokud samec uhyne,zřejmě jej pošlu na pitvu,abych se této noční můry zbavil.Pane Buranský,jakou kvalitní dezinfekcí provádět očistu,aniž bych musel vše oplachovat?Nějakou radu na ty střevní potíže?Děkuji Vladimír Pech


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Marek Buranský, 13.02.2013 16:02

Zdravím vás.

Je len dobre, že ste dali urobiť vyšetrenie trusu. Ovšem situácia býva zvyčajne taká, že výsledky sú negatívne. Na to, aby boli preukázateľne dobré by musel trus odobrať pracovník, ktorý s tým má skúsenosti a ktorý vie, ako dodržať určité parametre, aby neprišlo k „znehodnoteniu“ vzorky.


Čo sa týka dezinfekcie, môžem vám odporučiť kapitolu: http://www.gouldianfinches.eu/sk/veterina/zoohygiena-a prevencia/


Čo sa týka tých zažívacích problémov, prečítajte si príspevok vo fóre:  http://www.gouldianfinches.eu/sk/forum/veterina/infekcie-spôsobene-prvokmi-814/           možno tam nájdete odpoveď.


Ak človek nevidí konkrétny chov, je ťažko radiť a radiť tak, aby bola rada prospešná.

S pozdravom.

Marek Buranský



Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

MVDr. Juraj Šimunek, 06.03.2013 11:37


V prípade ze sa jedna o problém len v danej klietke, odporúčam všetko čo v nej mate vymeniť za nove a klietku vydezinfikujte. Odporúčam Virkon S, alebo iné dezinfekcie. Ak je problém celkový tak potom by bolo vhodne spraviť vo veterinárnej ambulancii náter na sklíčko z trusu. Ster ofarbiť a posúdiť zastúpenie baktérii v čreve pripadne prítomnosť kvasiniek. Aby bolo jasne o presne aký problém sa jedná. Na základe výsledkov sa nasadzuje vhodná terapia. Ešte mam otázku - dávate aj vajíčkovú zmes alebo kupujete kompletnú zmes na dokrmovanie, pridávate nejaké doplnky pripadne ste to už niečim preliečovali a s akým výsledkom? Veľmi často chovatelia kombinujú domácu vajíčkovú zmes s orig. balením vajíčkovej zmesi. V takomto prípade často dochádza k predávkovaniu vtáka bielkovinami a následne sa v čreve premnožia baktérie a dochádza k hnačkám prípadne k úhynu. Zatiaľ sa majte a chovu zdar- S pozdravom Dr. Juraj Šimunek


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Texty a fotografie nie je možné šíriť bez súhlasu autora
stránok www.gouldianfinchces.eu