Diskusné fórum - gouldianfinches.eu

gouldianfinches.eu rss RSS

vladimír pech, 03.01.2014 16:10

podávání minerálů,vitaminú atd. do vody,ano či ne?

 Dobrý den,
Proč by mělo být podávání látek uváděných nadpise problémové či nevyhovující.Pokud to nevadí ´při koupání,nebot někteří ptáci ignorují klasickou napáječku,tak si myslím,že je to dobrý způsob.Jediné co do vody nedávám jsou probiotika a humac natur,ty míchám do suché vaj. směsi.
 Zítra jedu na ptačí burzu do Budějovic,kam jezdí i pan Michal Vít,který tam nabízí velké množství různých výrobků pro dotování minerálů a vitaminu či léků,tak se jej taky zeptám,jak to používá on a dám vědět.

Vladimír Pech
ironmaiden66@seznam.cz 


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Miroslav Chomjak, 05.01.2014 19:52

 Zdravim Vas,

co sa tyka podavania mineralnych latok vo vode mozem za seba povedat, ze s tym mam len dobre skusenosti, presiel, resp. vyskusal som rozne pripravky od kompletneho systemu Dr. Marshalla  az po tie najcastejsie pouzivane a bezne dostupne medikamenty. 

Co sa tyka Dr. Marshalla slo o komplex 5 pripravkov, ktore som aplikoval rok vo svojom chove, po tomto obdobi som skonstatoval, ze vtaky su na tom co sa kondicie tyka rovnako ako pri pouzivani pripravkov dostupnych na Slovensku alebo Cz a preto som tento sposob ukoncil az na jeden vyborny produkt a tym je dobre znama S76 :) . 

Vo svojom chove som presiel a do dnes pouzivam system, ktory tu podrobne popisuje aj Marek , som s tym viac ako spokojny, pripravky su lahko dostupne a zlozenim splnuju atributy, ktore vtaky potrebuju a prispievaju k celkovej kondicii chovu. 

Dodrzujem zasadu, kedy vitaminmy nepredavkujem davam radsej menej ako viac a zatial to funguje. Clovek je tvor tvorivy a da sa to plne aplikovat aj do tejto temy, stale som skusal, kupoval nieco nove, avsak vratil som sa vzdy k tomu co uz som mal vyskusane a veril som tomu. V dnesnej dobe je na trhu nespocetne mnozstvo medikamentov a je uz len na nas chovateloch, ktory typ a system si zvolime aby sme svojim zverencom dali co moznost najviac a vo vyvazenom mnozstve.

 
Prajem vela uspechov v chovnej sezone a len prijemne zazitky s chovancami
s pozdravom Miroslav  


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Marek Buranský, 05.01.2014 20:10

 Zdravim vas.

 

Sorry za neskoru odpoved, ale skor som sa ku tomu nedostal. na podavanie mineralov do vody mam svoj nazor a ten je taky, ze ich vo vode nepodsavat. Aby som to dalej nerozoberal, skopirujem sem cast clanku, ktory som uverejnil v Novej Exote. V tomto clanku je aj moj nazor na podavanie mineralov do pitnej vody..

Pozdravujem

Marek Buransky 

 

 

Znáška – na čo by sa mal chovateľ okrem iného zamerať

Nároky na bielkoviny pri tvorbe vajíčka a znáške.

Nároky na príjem proteínov vzrastajú v čase znášky. Aminokyseliny sú potrebné na udržanie a rast vajcovodov a ukladanie vajcových proteínov. Vajcovod rastie a syntéza niekoľkých žĺtkov je úplná pred znesením prvého vajca, takže požiadavky na proteíny u samičiek narastú najmenej týždeň pred znesením prvého vajíčka.

Ak mali vtáky počas mimochovnej sezóny prísnu diétu môže nastať nedostatok esenciálnych aminokyselín. Kŕmenie, ktoré pozostávalo z prosa a lesknice, teda len pri kŕmení suchým zrnom, obsahuje približne 14 % proteínov, ale iba polovicu lyzínu, methionínu a cysteínu ktoré sú dôležité pri dobrom nástupe do chovnej sezóny a tiež ovplyvňujú oplodnenosť vajíčok a liahnivosť mláďat.

Na doplnenie proteínov je vhodná živočíšna potrava u druhov, ktoré ju prijímajú. Je možno tiež podávať priemyselne vyrábané vaječné zmesky (v mojom chove majú túto zmesku vtáky k dispozícii počas celého roka), alebo je vhodné aj podávanie čerstvej vaječnej zmesky, keďže:

-       minerálne látky a stopové prvky sa vo vajci vyskytujú vo voľnej forme alebo viazané s organickými látkami. Sú tu zastúpené vo vysokom množstve a vo forme, ktorá je pre vtáčí organizmus ľahko využiteľná

-       vitamíny sú vo vajíčku zastúpené vitamínom B12 - kobalamín, ďalej vitamínmi A, D, E, K, niacínom a kyselinou pantoténónovou. Žĺtok je veľmi dobrým prirodzeným zdrojom vitamínu A

-       bielkoviny a tuky vajca majú vysokú výživovú hodnotu a sú ľahko stráviteľné. Okrem toho obsahujú vitamíny a dôležité minerálne látky, predovšetkým železo v ľahko využiteľnej forme pre vtáčí organizmus. Vďaka vhodnej skladbe a optimálnemu obsahu jednotlivých aminokyselín pokrývajú bielkoviny vajca takmer úplne množstvo týchto látok

Vápnik

Každý chovateľ vtákov venuje vápniku veľkú pozornosť, ak aspoň trochu pozná nároky na stravu pre drobné exoty. Primárne funkcie vápnika sú tvorba kostí, koagulácia krvi, dobrá činnosť svalov a nervovej sústavy, a v neposlednom rade tvorba vaječných škrupín. Nedostatok vápnika spôsobuje u mladých vtákov krivicu a osteomaláciu (mäknutie kostí) u dospelých jedincov. Nedostatok vápnika môže nastať pri jeho nedostatočnej koncentrácii v potrave, pri nedostatku iných stopových prvkov v organizme pri nedostatku vitamínu D3..., alebo ak zasiahne akákoľvek choroba, ktorá má vplyv na vstrebávanie vápnika alebo vitamínu D3. Pri kŕmení len suchým zrnom  nastáva všeobecný nedostatok vápnika a prichádza nepriaznivému pomer vápnika k fosforu (Ca : P).

 

Nedostatok vápnika v krvi je charakteristický záchvatmi u dospelých vtákov a nedostatočnom vývoji, najmä kostí u mláďat. Keď množstvo vápnika klesne pod kritickú hodnotu dôjde k podráždeniu nervových vláken a spustí sa neovládateľná aktivita svalstva, čo má za následok triašku nekoordinované pohyby a lietanie, v neskoršom štádiu prichádza k stavom podobným epilepsii (točenie sa na dne klietky).

 

Keď množstvo vápnika narastie nad normálnu hladinu, môže dôjsť k oslabnutiu nervosvalovej aktivity. Tento stav známy ako hyperkalcemia je charakteristický letargiou a svalovou slabosťou, môže dôjsť k pomalému tlkotu srdca a eventuálne môže nastať kóma. Nadbytok vápnika môže tiež znížiť absorpciu a využitie zinku, dôležitého minerálu pre samčiu plodnosť. Z toho vyplýva ľadvinové onemocnenie a degenerácia prištítnych žliaz (teliesok) a to môže mať do budúcna vplyv na  vstrebávanie vápnika. Vysoké koncentrácie vo výžive spôsobujú  predávkovanie vápnikom. Pomer Ca:P v kostiach je približne 2:1 a odporúčaná dávka v strave je v pomere 1:1 – 2:1 Ca:P. Ak je našim cieľom v organizme zvýšiť pomer Ca:P, nemá zmysel pridávanie samotného vápnika, pretože pomerné množstvo kalcia neporastie.

 

Na základe mojich skúseností som po rokoch pozorovania a testovania najvhodnejšieho podávania vápnika, či iných minerálnych látok prišiel k záveru, že podávať tieto látky v pitnej vode je neefektívne. Koncentrácia minerálnych látok vo vode totižto nemusí vyhovovať vtáčiemu organizmu, ale keďže vták sa vody musí napiť, je nútený s ňou prijímať aj minerálne látky. Z tohto dôvodu som od podávania minerálnych látok do vody upustil a namiesto toho ich predkladám vtákom v suchom stave vo forme, ktorá je pre nich prijateľná. Vtáky tak samoreguláciou môžu prijať také množstvo vápnika a iných minerálov, aký im vyhovuje. Tu sa dostávame od modernej vedy a nových chemických prípravkov k starému osvedčenému spôsobu, veď čo je na formovanie vaječnej škrupiny lepšie než vaječná škrupina? Podľa mňa sa jej kvalitatívne nič nevyrovná, preto počas znášky majú u mňa vtáky k dispozícii nie len minerálny grit, sépiovú kosť a kalciový blok, ale aj dostatočné množstvo sterilizovaných vaječných škrupín vopred zbavených vnútornej blany. Mám takú skúsenosť, že práve vaječným škrupinám dávajú vtáky vždy prednosť pred prijímaním minerálov v inej forme.

 

 

Vitamín D

Často sa stráca z nášho zreteľa fakt, že vitamín D riadi absorpciu vápnika a fosforu a stimuluje chuť k prijímaniu potravy. Nie všetky formy vitamínu D majú takú istú účinnosť, provitamín D (prekurzor vitamínu D) sa formuje na základe aktivácie UVB žiarením. Vtáky zužitkujú rastlinnú formu (D2) nedostatočne, a preto je potrebné, aby boli vystavené UVB žiareniu (premieňa provitamín na vitamín D3). Ak nemáme možnosť vystaviť vtáky UVB žiareniu, je lepšie poskytnúť im vitamín D3. Nedostatok vitamínu D môže byť jednou z príčin pomalého rastu, deformovaných kostí a nízkej reprodukcie.

Je potrebné dbať o síce dostatočný, ale nie nadmerný prísun vitamínu D, jeho predávkovaním môže prísť k rozsiahlej patologickej mineralizácii tkanív.



 
 


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Texty a fotografie nie je možné šíriť bez súhlasu autora
stránok www.gouldianfinchces.eu