Diskusné fórum - gouldianfinches.eu

gouldianfinches.eu rss RSS

Miroslav Chomjak, 22.06.2012 09:11

problemy s vonkajsimi parazitmy

   Dobry den,

chcel by som Vas poprosit o radu,

neviem si rady s cmelikami, akokolvek s nimi bojujem doposial som sa ich nezbavil (arpalit pravidelne, germicidna ziarivka, pravidelna dezinfekcia, cistenie klietok 2x tyzdenne, najnovsie som nasiel na trhu pripravok EKOSIP ale zatial som nezbadal ucinok, vtaky preliecene S76 ...). parazity stale odolavaju a ja som uz z toho zufaly

vopred dakujem za rady 

S pozdravom Miro


0

Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

, 25.06.2012 22:57

Zdravím vás

Čmelík „Dermanyssus gallinae - Dermannyssus avium“ roztoč napadajúci hydinu ako aj ostatné vtáky. Je dlhý cca 0,6- 1  mm a široký 0,3 – 0,6 mm. Úplne nacicané roztoče sú tmavočervenej farby, keď sú hladné, sú sivo-biele..


Cez deň je väčšinou schovaný v rôznych škárach, trhlinách a v spojoch klietok, aktívny je najmä v noci napáda vtáky z ktorých saje krv. Na hostiteľovi sa počas dňa zdržujú len pri veľmi silnej invázii. Kŕmi sa zvyčajne 1-2 hodiny následne sa odoberá do úkrytu, kde prebieha párenie, či znáška vajíčok. Počas teplého ročného obdobia dochádza k rýchlemu striedaniu generácií: Vývoj od vajíčka po dospelé jedince trvá pri teplotách 24-26°C 7-12 dní, pri teplotách 28-34°C len 5,5-10 dní. Dospelé roztoče žijú 8 týždňov, pri neprítomnosti vhodného hostiteľa môžu však v úkryte prežívať aj niekoľko mesiacov bez potravy.


Pri silnom premnožení môže výrazne znížiť znášku vajec, spôsobuje vtákom stres, ktorý môže mať za následok až úhyn. Pri silnom zamorení búdok vtáky do búdok nechodia. U mláďat v hniezde nastávajú poruchy vývoja a/alebo smrť v dôsledku vysilenia. Roztoče pri cicaní môžu prenášať salmonely, pasteurely, chlamýdie a vírusy.


Je preto nutné kontrolovať chov vtákov, pri zistení tohto parazita v chovnom zariadení je potrebné urýchlene vykonať dezinsekciu, pretože môže veľmi rýchlo dôjsť k premnoženiu parazitov, ktoré môže chov vážne ohroziť. 


Liečba:  Akaricídy vo forme spreja alebo roztoku na umývanie, napr. Kadox (Chassot) alebo pyretrum ako 0,2%-ný roztok - 2 g na liter vody na postriekanie vtáka a umývanie klietky a okolia. Ošetrenie treba po 5-7 dňoch zopakovať, pretože síce zabíja dospelé roztoče, nie však vajíčka.


Dezinfekcia: Dôkladné vyčistenie klietky, príp. voliéry, zlikvidovanie napadnutých bidiel a podstielky, výmena materiálu v hniezde, najlepšie spálenie), sanitácia úkrytov.


Tento roztoč môže v niektorých prípadoch napadnúť aj človeka, u ktorého  sa vyskytnúť alergické reakcie na uštipnutie.
 

S pozdravom.
 

Marek Buranský



Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

MVDr. Juraj Šimunek, 29.06.2012 16:31

Na liečbu vonkajších parazitov v chovoch vtakov u nás je vhodný prípravok Neostomosan. Aplikuje sa formou postreku na budky klietky prípadne može ist aj priamo na vtáky aj ked to nedoporučujem z dovodu mierneho dráždenia oka. Inak aj rozdráždené oko sa dostane do normálu zhruba za 1 den, ked vyprchá účinná látka z povrchu tela. 
Neostomosan sa riedi s vodou v pomere 5 ml Neostomosanu na 2 - 2,5 l vody. Roztok sa zafarbí po zmiešaní do biela a má typickú vonu.. Aplikáciu odporučam zopakovat aspom 2-3 krát v intervale 5-7 dní.


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Miroslav Chomjak, 30.06.2012 18:33

 Zdravim Vas,

konecne odborny komentar k danej problematike!, velmi pekne dakujem za ctene rady a informacie, budem informovat o ucinku danej latky

som velmi nadseny, ze sa v tejto spolocnosti nieco take objavilo a gratulujem autorovi k jej vytvoreniu, myslim, ze chovatelstvo daneho druhu sa tym posunie odbornejsiemu pristupu, len tak dalej

S pozdravom  M.CH.


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Texty a fotografie nie je možné šíriť bez súhlasu autora
stránok www.gouldianfinchces.eu