Diskusné fórum - gouldianfinches.eu

gouldianfinches.eu rss RSS

Jaroslav Dvorský, 01.03.2013 09:21

Zmena konzistencie, sfarbenia, zápach trusu

Dobrý deň. Pred troma dňami som si osobne u jedneho chovatela vystavných zebričiek kúpil 3 samice. Už v prepravke pri prenášani domov som si všimol že jeden trus je tam dáky zvláštny. Jeho konzistencia je dosť riedka ale najzvlastnenšie je že vypadá ako rozmočený dunajský piesok, doslovne, plus ešte obsahuje trochu bieleho moču. Najprv som si myslel že je to spôsobene suchou vaječnou zmesou ktoru chovatel predkladal, a tak som si ju aj zakúpil aby som vedel čo je to zač. Ale o to nejde pretože su tri dni od vtedy ako boli u chovatela a ešte stále ma ta jedna samica (ten trus ma iba jedna, ostatne majú trus v naprostom poriadku)ako na začiatku. Inak všetko žerie, pije,kúpe sa, čistí, vypada v poridku až na ten trus. Trus au na dialku zapacha kyslo viac menej, ako zvratky. Zatial podavam do vsetkeho Humac natur, do vody acidomid, inak maju len zmes zrn, mesiačik jablka, a skusil som podat aj banan ktory by mohol trochu pomôcť. Neviete co to môže byť? Dnes samica začala byť ráno aj velmi agresívna na iné samice v karantene ktoré pozná snáď on mlada.Agresivita trvala cca 1 hodinu. Skúsil som vyvetrať miestnosť čo znížilo teplotu na cca 15 stupňov z 25, a agresivna už nie je.  Nepospáva, čisti sa, ma trochu bez peria okolie kloaky. Je možne že sa jedná o prvoky?

Ďakujem.
S pozdravom
Jaroslav Dvorský
www.australian-astrild.6f.sk 

Zmena konzistencie, sfarbenia, zápach trusuZmena konzistencie, sfarbenia, zápach trusuZmena konzistencie, sfarbenia, zápach trusu

Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Marek Buranský, 01.03.2013 19:28

Zdravím vás.

Takto bez vyšetrenia je ťažko stanovovať diagnózu, prakticky je to nemožné.

Bez toho, aby som kritizoval, je jasné, že ste zanedbali prevenciu v zmysle správneho nákupu. Najmä ak je nákup realizovaný u chovateľa, malo by byť v prvotnom záujme kupujúceho, aby si všimol podmienky v chove, do čoho patrí aj konzistencia trusu a všeobecné zdravie a kondícia vtákov. Ak ste už v prepravke zistili, že niečo nie je v poriadku, bolo namieste vtákov vrátiť, ale ako som písal dôležité je pri nákupe všímať si všetky drobnosti.

Čo sa týka vášho problému, nákaza prvokmi je popísaná v tomto fóre, odporúčam si ju prečítať. Takto nakazené vtáky nevykazujú vždy typické príznaky ochorenia. Jedným s príznakov však môže byť žltý zapáchajúci trus a problémy pri vylučovaní trusu. Ak však trus intenzívne zapácha, mohlo by ísť aj o nákazu kvasinkami.

V každom prípade by som odporúčal vtáky karanténovať a urobiť rozbor trusu. Liečba Trinidazolom by mohla pomôcť, avšak malo by to byť cielené liečenie. Výhodou trinidazolu je tiež  jeho protiplesňová zložka, takže ba to mohlo pomôcť aj pri nákaze kvasinkami. Ovšem určite by vedel lepšie poradiť veterinár.

Ak by však mala hroziť nákaza v celom chove , tak by som takto napadnutého vtáka izoloval a preliečil celý chov.

Bližšie informácie vám podá veterinár.

S pozdravom

Marek Buranský



Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Miroslav Chomjak, 02.03.2013 17:52

 Zdravim Vas,

naviazem na vlakno diskusie a  konkretne k mojmu poznatku ohladne "prehnaneho aktivneho " spravania sa az agresivity

pred nedavnom sa prvoky vyskytli aj v mojom chove, tu by som chcel podakovat Marekovi za promptne reakcie a rady co mi urcite zachranilo vtaky, ale odbocil som , jav az prilisnej aktivity vtakov som spozoroval prave pri tomto ochoreni

vtaky posedavali, neboli priam apaticke ale urcite nejavili priznaky uplne zdraveho jedinca, v tom sa spravanie zmenilo a zacali byt aktivne tym, ze zacali bud prenasledovat samca alebo skupinu ak boli vo voliere, opakovane prudko lietali z bidla na bidlo niekedy aj minutu ci dve, po tomto opat nasledovalo pokojne stadium a takto sa to opakovalo niekolkokrat za den

pred ochorenim som toto spravanie nepozoroval vtaky boli aktivne cely den ziadne prudke  lietanie z bidla na bidlo so striedanim pokojnej fazy

neviem co to sposobuje ale akonahle sa vtaky z toho dostali vymytoz aj tento jav

prajem aby sa Vas problem diagnostikoval spravne a co naskor bol vtak v poriadku

S pozdravom Miroslav  


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Jaroslav Dvorský, 17.03.2013 14:23

 Dobrý deň. Prepáčte že odpovedám po dlhšej dobe ale čakal som kým sa niečo nezmení. Ďakujem za odpovede. O prvokoch som už premýšlal lebo akurát v ten deň som čítal na tomto fóre o nich diskusiu a pripadalo mi to ako jedna z alternatív. Dnes už každopádne samica nemá trus ako mala ale pomaly jej tá zložka ako keby z trusu vymízala. Prikladám aj fotografie z pred vyše 1 týždňa. Ostatné samice čo sú s ňou v karanténe majú trus v úplnom poriadku, takže to prenosné nebude. Je možné že sa jednalo o problém s trávením, zmena kŕmenia, stres... Uvidím ako sa to vyvinie a čo spravím. Budem vás informovať.

S pozdravom
Jaroslav Dvorský
www.australian-astrild.6f.sk 


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Milos Haska, 04.02.2014 23:37

Dobry den,
dovolim si ozivit toto tema. I ja jsem u svych ptaku pozoroval trus jakoby piscity, hodne vodnaty a zapachajici. Podani Trinidazolu nepomohlo, Doxigal take bez vysledku. S76tka podana a zlepseni neprislo. Tedy abych byl presny, vzdy po podani nejakeho leciva se situace jakoby zlepsila. Ale jen docasne.
Cela situace vygradovala nacepirenim jednoho samce z letosnich odchovu, ktery jevil znamky pohublosti. Vzal jsem ho a zajel s nim na veterinu. Vysledek, kvasinkova infekce, nejake bakterie a mikotoxiny na sliznici zaludku. Cekam jeste na laboratorni vylsedky, ale jiz zitra jedu pro prvni leciva.
Zaver? Nespekulovat, nesnazit se problemy obejit. Jedine kvalitni vysetreni muze dat konkretni odpoved.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Texty a fotografie nie je možné šíriť bez súhlasu autora
stránok www.gouldianfinchces.eu