Diskusné fórum - gouldianfinches.eu

gouldianfinches.eu rss RSS

Mirosława Linkowska Linkowska, 17.11.2012 14:43

znoszenie jaj w okresie wychowu młodych AG

 Zwracam się z prośbą o wypowiedż bardziej doświadczonych hodowców co robić , aby uniknąć znoszenia jaj / następny lęg/ gdy AG wychowują jeszcze młode. Czy takie zjawisko można wyeliminować , ograniczyć , czy jest jakiś skuteczny sposób ? Ja robię w ten sposób ,że po obrączkowaniu  / 7-9 dniach/ usuwam gniazdo , a na dno budki wkładam nową ściółkę, nie zawsze takie działanie przynosi efekt.
Pozdrawiam  i z góry dziękuję za odpowiedż.        M.Linkowska 


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Marek Buranský, 18.11.2012 19:41

 Zdravím.

Po vyletení mláďých vtákov z búdky rodičom hniezdnu búdku zoberiem.

Hniezdnu búdku chovnému páru poskytnem až po odstavení mláďat ( keď ich odoberiem od rodičov).

Ak sú mláďatá s rodičmi, pokiaľ prebieha ďaľšia inkubácia, môže prísť k problémom. takáto znáška je častokrát znehodnotená.


Pozdravujem.

Marek Buranský


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Mirosława Linkowska Linkowska, 19.11.2012 17:43

 Witam Mark , dziękuję za odpowiedź
 


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Erik Grunermel, 20.11.2012 10:15

Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať čo by bolo najlepšie urobiť v prípade, že rodičia ešte dokrmujú mladé, ktoré (podľa grafu) majú do osamostatnenia cca 10dní a už  začali s ďalšiou znáškou. Dnes ráno som našiel 1. vajce, na ktorom sedela samička. Samček a mladé boli mimo hniezda.

ďakujem 


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Marek Buranský, 20.11.2012 15:01

 Zdravím.

Tak ako som písal v tomto vlákne, búdku je lepšie paru odobrať cca 2-3 dni po vyletení mláďat. Počas osamostatňovania mláďat u mňa chovný pár búdku nemá a tak sa vždy vyhnem nečakanej znáške.

Búdku po vyletení mláďat odoberám z viacerých dôvodov:

1. Aby rodičia mali čas venovať sa kŕmeniu vyletených mláďat.
2. Aby vyletené vtáky , ako aj rodičia nechodili do búdky, ktorá je znečistená po odchove trusom
3. Aby ďalšia znáška nezačala v búdke, ktoré nie je vyčistená od predchádzajúceho odchovu
4. V prípade, žeby prišlo k ďalšej znáške, aby ju nezničili vyletené mláďatá, ktoré by sa na noc do búdky nasťahovali

Tých dôvodov je samozrejme aj viac, no snažil som sa vymenovať tie najdôležitejšie.

Ak však u vás už nastal prípad, že ste búdku neodobrali a začala inkubácia a mláďatá sú stále u rodičov, neostáva vám nič iné, ako dúfať, že ako osamostatňovanie mláďat, tak aj nová inkubácia prebehnú bez problémov. Veľa však pre to urobiť nemôžete. Ostáva len dúfať, že všetko bude ok.
 
Ovšem z hľadiska odchovu , aj keď sa to možno mnohým nebude zdať vhodné, by som ja radšej uprednostnil „hotové“ vtáky pre neistým výsledkom znášky. Píšem to len v prípade, že by ste pozorovali, že mláďatá sú horšie kŕmené, že neprospievajú a pritom ich už rodičia málo kŕmia.

Takže na záver moje opakované odporúčanie. Odobrať búdku po vyletení mláďat a poskytnúť ju rodičom až po ich osamostatnení sa.
Dajte vedieť, ako to dopadlo.

 S pozdravom.

Marek Buranský


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Erik Grunermel, 21.11.2012 10:19

Dobrý deň,
ďakujem za odpoveď. Momentálny stav je taký, že dnes do rána pribudlo ďalšie vajce. Večer som si všimol, že v hniezde boli okrem samičky aj obidve mladé, preto som hneď ráno skontroloval stav hniezda a musím skonštatovať, že obidve vajcia sú nepoškodené. To ma trošku navádza na alternatívu ponechať hniezdo v klietke (moje Gouldy totiž nehniezdia v búdke, ale na nej). Mláďatá sa mi javia dosť samostatné, samé sa kŕmili už v prvý deň po vyletení. (Predpokladám, že to ako vyžadujú dokrmovanie od rodičov je viac súčasťou sociálnych prejavov v rámci rodinnej spolupatričnosti ako otázkou prežitia. Niečo podobné ako keď sa večer tisnú k rodičom, alebo prespávajú v hniezde napriek tomu, že zima im pri teplote 27°C určite nieje).  Pokiaľ by som zistil, že mladé strádajú na úkor novej znášky, tak hniezdo odstránim.  O ďalšom vývoji budem samozrejme informovať.

S pozdravom 


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Milos Haska, 21.11.2012 19:47

Dobry den,
velmi casto se stava, ze hnizdo ktere je sneseno jeste pri mladych byva neoplozene, pripadne se neinkubuje spravne.
Toto neplati u vajicke jez jsou snasena priblizne po tydnu od opusteni hnizda mladymi.
s Pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Erik Grunermel, 26.11.2012 08:46

Dobrý deň,
2. znáška bola ukončená 4.vajíčkom, ktorú teraz striedavo zahrievajú samec cez deň, v noci výlučne samica (občas aj v spoločnosti mladých z 1.hniezdenia). Vajíčka nie sú poškodené z ružovej farby sa zmenili na čistobiele. Ku koncu týždňa sa hodlám oddeliť mláďatá a premiestniť ich do väčšej bedňovej klietky. Mám k dispozícii aj voliérku 1x2x0,7m, ale domievam sa, že v bedňovej klietke sa rýchlejšie zorientujú a tým vylúčim problémy s nájdením vody a potravy.


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Texty a fotografie nie je možné šíriť bez súhlasu autora
stránok www.gouldianfinchces.eu