Diskusné fórum - gouldianfinches.eu

gouldianfinches.eu rss RSS

Veronika Richterova, 08.01.2016 15:42

AG-samček 1,5roka, strata peria a stále je strapatý

 Dobrý deň, potrebujem poradiť. Máme samčeka od júla 2015 - vtedy mal cca 13mesiacov. V december 2015 sme sa presťahovali a od vtedy začali s ním problémy. Stáca veľké množstvo peria a je neustále "strapatý", sem tam našuchorený. Stále spieva počas dňa, stravu príjma normálne. Mám podozrenie na roztoče, sem tam ho počuť zaškrípať pomimo spevu. Čo presne mám kúpiť aby sme mu pomohli a prestalo mu vypadávať perie?

AG-samček 1,5roka, strata peria a stále je strapatýAG-samček 1,5roka, strata peria a stále je strapatýAG-samček 1,5roka, strata peria a stále je strapatý

Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Milos Haska, 09.01.2016 00:21

Dobry vecer,
predme mi dovolte vyslovit neduveru k Vami uvedenemu veku ptaka. Osobne se domnivam ze stav nohou neodpovida tomu co pisete, troufam si odhadovat ze jde o peti i viceleteho ptaka. Je velmi nezodpovedne kupovat jedince bez radneho nanozniho krouzku.
Dale pak ta klec, odhaduji ze je celodratena, tedy nevhodna. Pro guldy by byla vhodnejsi klec bednoveho typu, ale i v dratovych je nekteri odchovavaji. S cim se ale souhlasit neda jsou plastova bidla. Pro ptaka je to naprosto neprirozene, vznikaji tak ruzne otlaky a dalsi komplikace.
Pokud jde o nepretrzite preperovani, na pohled nejsou patrne dorustajici pera, spis mi prijde jakoby neupraveny. Take se mi zda je ze pohobly, ale to se podle fotografie spatne urcuje.
Pokud bych mel vyvodit nejake zavery, dopral bych mu kvalitni a pestrou stravu, klid a teplo. Pravidelne cistou vodu na koupani. Neuskodi sem tam nejake ty vitaminy a mineraly.
Na ptackovi by se dalo najit jeste nekolik dalsich problemu, ale dokud nenapisete radnou reakci, kde popisete prostredi v jakem je chovan, cim ho krmite, nema smysl se tim zabyvat.
S pozdravem smidla.eu


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Marek Buranský, 09.01.2016 00:31

 Zdravím vás.

 

Vitajte na mojom fóre.

 

V prvom rade by som sa pozastavil na tom, že ste kúpili vtáka bez krúžku. Je to veľká chyba. Vták musí mať nesnímateľný uzatvorený krúžok. Ten váš má len značiaci krúžok.

 

Uvádzate vek 1 a pol roka. Ale podľa toho, ako má šupinaté nohy by som povedal, že jeho vek je podstatne vyšší. Nie som Baba Jaga a neviem veštiť z gule, ale možno by som mu hádal aj 5 rokov. Ďalšia vec je, že podľa fotky sa mi zdá byt vychudnutý, akoby mu cez perie presvitala hrudná kosť.

 

Čo by som asi vytkol je to, že vták je pravdepodobne v úplne otvorenej klietke, kde hrozí prílišný prievan z okolia, neviem, kde je klietka umiestnená. To čo popisujete ako strapatosť je pravdepodobne permanentné preperovanie, ktoré môže mať veľa príčin:

-         Vták je v nevhodnej klietke

-        Je dosť starý

-        Je v neustálom strese

-        Je možné, že mu chýbajú nejaké vitamíny.

 

Čo by som odporučil:

 

-        Vymeňte klietku za polootvorenú, teda takú, ktorá má mriežku len vpredu

-        Vymeňte plastové bidlá za bidlá z bazy čiernej, alebo za bidlá z nejakého dreva

-        Poskytnite vtákovi komplexné vitamíny, napríklad Promotor

-        Poskytnite mu družku, aby nebol v klietke sám, nemusí to byť samička, stačí aj iný samček, i keď je možné, že by v tom prípade hrozila menšia rivalita, ale aj nemusí.

-        Dávajte pestrá stravu vrátene vaječnej zmesky, aspoň priemyselne vyrábanej.

 

V každom prípade v budúcnosti kupujte vtákov len z overeného zdroja. Kupujte mladé okrúžkované vtáky, ktoré sú úplne preperené a v dokonalej kondícii.

 

S pozdravom

 

Marek Buranský



Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Veronika Richterova, 10.01.2016 13:15

 Ďakujem za rady, klietka je prisposobena tak že sú kryté bočné strany, len predna a zadná je s mriežkou. O bidielkach viem že nemajú byť plastové. Chceme doma spraviť drevenú debnovú klietku, len neviem kde presne kúpiť prednú mriežku. V prievane nie je umiestnený, je v kľudnom prostredí a teplota v miestnosti je stále medzi 22-24.


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Milos Haska, 10.01.2016 18:50

Dobry den,
mrizku a vetsinou i suplik na necistoty je dobre poridit, sezeneta na vetsine chovatelskych setkani, na slovensku je nejvetsi v Nitre. V CR pak Prerov, Hodonin Kromeriz, Ostrava Breclav jsou pobliz slovenskych hranic.
S pozddravem smidla.eu


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Texty a fotografie nie je možné šíriť bez súhlasu autora
stránok www.gouldianfinchces.eu