Diskusné fórum - gouldianfinches.eu

gouldianfinches.eu rss RSS

Peter Zifčiak, 26.09.2014 20:57

chovný box



Zdravím všetkých chovateľov .Rád by som ponúkol inšpiráciu chovatelom s mojím novým ch.boxom ktorý som vyhotovil z tvrdeného polystýrenu .Na zhotovenie takéhoto boxu nepotrebujete žiadne el.náradie ani stolársku dielňu.Postačí vám len rezátko ,silikon,samorezky a za pár hodín máte box hotový.Ja som ho z vnút.strany natrel lakom (vhodný aj na detské hračky)a zvonk.strany som ho natrel zo stavebným lepidlom Flexi kleber.
V predu bude ešte v lištách sklo proti bordelu a hluku.
Peter 

chovný boxchovný box

Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Peter Zifčiak, 20.10.2014 16:43



Zdravím všetkých,moja chovná sezona v novom boxe začala sklamaním.Zelený pár mal 
7 vajec poctivo sedeli ale po 10 dňoch som zistil že sú všetky neoplodnené a tak isto aj modrý samec a zelená (št.na modré) mali 6 neoplodnených vajec.Neviem kde robím chybu alebo je chyba v samcoch? Myslím si že im poskytujem všetko čo potrebujú no neviem.Nerád by som pristupoval k výmene samcov ked spolu tak harmonizujú ale asi budem musieť .Ale ešte uvidím aká bude nová znáška.Dakujem za rady.
Peter


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Milos Haska, 22.10.2014 18:28

Dobry vecer,
pokud jsou to tpaci kteri v minulosti jiz vyvedli mladata a navic dobre harmonizuji, nejprve bych prehledl samce, zda nejsou tucni. Rozfouknete jim peri na krku a v okoli kloaky. Pokud uvidite tuk, mozna mate vinika. (modri ptaci maji bile zbarveny tuk a zeleni a zluti do zluta)
Uvidime jak zareagujete a podle toho pak muzeme hledat dal.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Peter Zifčiak, 22.10.2014 19:51

Zdravím Vás,práve som prezrel samčekov a žiadny tuk som u nich nevidel.Zelený pár mal v apríly znášku 6 vajíčok 3neoplodnené,2uhynuté krátko pred vyliahnutím a jedno mladé v poriadku to práve teraz doperuje hlavičku (pekný samček).Modré mali znášku vo vonk.voliere na konci leta ale kedže sa pokazilo počasie tak som im odobral búdku a vtáky som preniesol do vnútra.Takže som sa vzdal vajíčok a uprednostnil som zdravie amadín.Už mám v pláne praktizovať len odchov v zimnom období a v lete budu mať oddych.Ja som modrým presvecoval vajíčka po siedmom dni po nasadnutí a nevidel som tam žiadne zárodky tak som usúdil že sú neoplodnené aj som ich potom otvoril a žiadne zárodky.Dúfam že som sa neuponáhlal .Vajíčka som odoberal a vložil som ich späť po znesení 4 vajíčka.Modré mám od chovateľa p.Baláža z B.B takže v tom problém nevidím.Ešte mám v pláne kúpiť párik od p.Buranského hneť ako budem mať financie na to.:-) Tak dakujem za rady.
Peter


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Peter Zifčiak, 13.11.2014 17:55




Zdravím všetkých,tak opäť sklamanie zelený pár mal zase 5 neoplodnených vajíčok.Modry
pár druhy krát nezahniezdil tak som pristúpil k zmene partnerov.Zelenej samičke som dal modrého samčeka a zelenej samičke (št.na modré)som dal mladého samčeka ktorý splodil spomínaný zelený pár.Aj za cenu že nebudem mať modré mladé.Ale radšej zelené ako žiadne.Pôvodného zeleného (nie moc plodného)som odstavil.Tak hádam som urobil správne či?
Dakujem za vaše názory.
Peter


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

marek buransky, 13.11.2014 19:52

 Zdravím vás.

 

Ak pár vtákov nie je harmonický, je prípadné rozpárenie a znovuspárenie s inými jedincami dobrým riešením. Ovšem to za predpokladu, že spomenuté vtáky sú geneticky dobre vybavené, to znamená, že sú u nich prítomné pudy zodpovedné za vzťah s partnerom, nálada do toku, inkubácia a v neposlednom rade odchov mláďat.

 

Ak spomenuté vtáky nie sú vybavené tými to pudmi, alebo ak  sú nimi vybavení len niektorí jedinci, potom je nutné skúšať párenie dovtedy, kým nenájdeme zhodu. Zvyčajne to však nebýva tak dramatické. Mne sa málokedy stáva, že by si zostavený pár nevyhovoval.

 

Je potrebné mať na pamäti, že za neúspešné hniezdenie nemusia len vnútorné (genetické) faktory, ale aj vplyv prostredia. Ak sú vtáky neustále vyrušované, sú v strese , potom aj stresovo reagujú, čo sa môže prejaviť na nechuti do toku, alebo na neoplodnenej znáške. Nevyhovujúca teplota, veľmi vysoká vlhkosť vzduchu, neustály hluk a iné vonkajšie faktory môžu mať na pár podobný vplyv, ako stres spôsobený vyrušovaním.

 

Je preto potrebné skúmať aj vplyv prostredia na vtáky a k prípadnému rozpáreniu pristúpiť až v nevyhnutnom prípade. Ja by som k nemu pristupoval skôr v jasnej disharmónii páru, kedy prichádza k šarvátkam a napadaniu partnera.

 

Dajte vedieť, ako sa darí.

 

S pozdravom

 

Marek Buranský



Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Texty a fotografie nie je možné šíriť bez súhlasu autora
stránok www.gouldianfinchces.eu