Diskusné fórum - gouldianfinches.eu

gouldianfinches.eu rss RSS

Milan Németh, 17.06.2012 22:46

možnosť chovu AG.

Som dlhoročným chovateľom exotického vtáctva.Bývam na sídlisku na 11.poschodí v 3 izbovom byte s lodžiou zastrešenou.U mamy mám 2 voliéri s exotmi.V byte chovám 2 páry vtákov neofémy a jap.pestúnky.Veľa rokov rozmýšľam o chove AG.
Chcel by som začaťs malým množstvom 1 až 2 páry na tento rok.Trocha ma odrádza náročnosť chovu a teplota.
Poprosím o pár praktických skúseností :
Zvažujem chovať AG v kumbále v klietkach a na lodžii(tiež klietky)v pároch.Rozmýšlam nad jednou vecou.Na Lódžii môže poklesnúť teplota sú tam ventilačky(dajú sa zavrieť ale sme zvyknutý na vetranie).Ak si všímate je v posledných rokoch premenlivé počasie ročné obdobia sú skoro len Tri zima, prechod a leto.napríklad tento rok som dával neofémy na lodžiu až koncom apríla a teploty neskôr v máji klesali.
Podľa Vás v akej tolerancii sa dajú takto AG chovať počas vegetačného roka?V kumbále udržím teplotu na 20 C ,tam treba len svietiť.
Ďakujem.


0

Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

, 18.06.2012 13:46

Zdravím vás.

Chov vtákov, alebo hocakých zvierat vyžaduje , aby mali zodpovedajúcu starostlivosť ako aj vyhovujúce chovné zariadenie.
Amadiny Gouldovej, najmä  mutácie sú druhom, ktorý ja osobne neodporúčam dlhodobo držať v teplotách pod 20 st C a už vôbec by nemali teploty prekročiť  15 stupňov a menej. Možno iní chovatelia majú iné skúsenosti, no moje sú také, že ak  sú samičky dlhodobejšie držané pri teplotách pod 20 st. C síce možno prežijú, no mávajú často problémy so znáškou (zadržané vajíčko, nižšie znášky...), a ich životnosť sa výrazne skracuje. Prakticky sú po 2-3 sezónach nepoužiteľné. 

Počas znášky by teplota nemala klesať pod 20 – 22 st. C a počas odchovu mláďat by mala byť ešte vyššia. Amadiny Gouldovej prestávajú v noci mláďatá zahrievať cca v 8 dni ich života. Ak by bola v chovnom zariadení zima, nemuseli by to prežiť a ak áno, ich ďalší vývoj by mohol byť problematický.

Pri prvom preperovaní mláďat je potrebné, aby teplota bola nad 22 st .C. inak môže prísť k zastaveniu preperovania, alebo k výrazným úhynom.

Čo sa týka osvetlenia. Veľa chovov práve amadín Gouldovej je umiestnených v bytoch, alebo iných častiach domu, či v špeciálnych stavbách. Svetlo je tam filtrované, teda buď nepriame, alebo ak aj priame, tak cez sklo, teda je ochudobnené o ÚV zložku. Predsa však je denné svetlo vtákom k dispozícii. Neviem a nestretol som sa s tým, ako by vtáky dlhodobejšie reagovali na to, keby boli len v kumbáliku, kde nie je žiaden prístup denného svetla a svieti sa len umelo (aspoň tak som pochopil váš príspevok) . To sa mi nezdá byť príliš vhodné.

Čo sa týka lodžie, alebo balkóna. Môj dobrý priateľ, dlhoročný chovateľ amadín Gouldovej chová vtáky práve na zasklenom balkóne. Rodina sa teda musela vzdať vetrania spálne práve cez balkón a vetrajú cez iné izby v byte. Spomenutý balkón  je však zateplený , v zime sa v ňom kúri ústredným kúrením a v medziobdobiach , teda na jar a na jeseň sa prikuruje olejovým elektrickým radiátorom. Teploty tam nikdy neklesajú pod 20 st. C. V lete ale občas dosahujú aj 35 st.C, s čím vtáky nemajú problém, ovšem v takých vysokých teplotách sa radšej vzdal odchovov a chovnú sezónu robí len v zime, kedy vie dobre regulovať teplotu.
Keďže nepoznám presne vaše podmienky, aké máte, lebo z popisu to nestačí, tak je ťažko sa definitívne vyjadriť.  Amadiny Gouldovej, pokiaľ majú vytvorené základné predpoklady na chov sú druhom, ktorý sa dá relatívne s úspechom odchovávať. Čo sa týka chovného zariadenia, lepšie povedané podmienok v ňom, tak základ je : teplota nad 20.st C, vlhkosť menej ako 60 % a svetelný režim cca 12-14 hodín podľa sezóny.

Želám veľa úspechov v chove, ak sa preň rozhodnete.

Marek Buranský



Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Milan Németh, 18.06.2012 22:07

Dobrý deň.

Musím pochváliť stránky výbornej kvality a množstvo informácii.

Na moju otázku Ste mi odpovedal priamo a obsiahlo.Ostal som na pochybách ešte viac,a Vaše informácie ma zneistili.S teplotou by nebol problém tá je konštantná to osvetlenie bude umelé.Videl som niekoľko príspevkov na you-toube.Kde boli vnútorné voliéry umelo osvetlené.Ešte sa Vás opýtam čo znamená zateplená lodžia?
No neostáva mi nič iné len to skúsiť aspoň s jedným párom, nakoľko ho mám zajednaný.

Uvidíme, dám Vám vedieť.

Ďakujem.

M.N.


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

, 18.06.2012 23:31

Zdravím.

Nechcel som vás zneistiť, len som uviedol argumenty. Je na vás, ako ich zvážite :- ). Inak ďakujem za pochvalu stránok, postupne ich budem dopĺňať a vylepšovať.

Kamarát má balkón, na ktorom má chovateľské zariadenie zateplený v tom zmysle, že sú použité materiály ako dvojité sklá, izolácie a pod. Je to prakticky vykurovateľná malá miestnosť s presklenou prednou stenou, čo poskytuje vtákom množstvo svetla.

Chov len pri umelom osvetlení bez prístupu denného svetla nemám vyskúšaný a ani som taký nevidel a preto ho nemôžem odporučiť. Je tam riziko zanechania znášky, či mláďat. V prípade vypnutia elektriny, hrozí aj úhyn vtákov spôsobený nárazom o klietku, keď zrazu prídu o zdroj svetla.

S pozdravom.

Marek Buranský

P.S. ak sa príspevok týka už začatej témy, vkladajte prosím odpoveď pod rovnaké vlákno. vďaka



Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Milos Haska, 29.06.2012 11:23

Dobry den,
ikdyz to nemuzete brat jako zavazne, presto se muzeme podivat treba na chov slepic, kdy tyto jsou drzeny mimo dosah slunecnich paprsku prave kvuli produkci vajec. Z tohoto vyplyva, ze chov pod umelym osvetlenim mozny je.
Nakolik vsak bude kvalitni a ptaci budou dobre prospivat, to je jiz otazka na kterou nedokaze snad nikdo odpovedet. Jednou vetou je pak asi potreba dodat, ze nebudou stacit obycejne zarivky, ale bude potreba poridit specilani trubice a lampy, ktere dokazi napodobit slunecni zareni a je dulezite aby byli orientovane na zvirata. Rostliny a zvirata maji odlisne naroky na skladbu barevneho spektra.

S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Texty a fotografie nie je možné šíriť bez súhlasu autora
stránok www.gouldianfinchces.eu