Diskusné fórum - gouldianfinches.eu

gouldianfinches.eu rss RSS

Miroslav Chomjak, 28.02.2013 22:39

optimalna doba varu vajicka

 Zdravim skupinu chovatelov,

dost sa o tom pise, nazory sa roznia a tak by som rad poznal aj nazor chovatelov Amadin

varit vajicko aby sa komplet zlikvidovali vsetky bakterie  20 min, 45min alebo az celu hodinu?
je takato dlha doba naozaj potrebna a pre zmenu najkratsia rizikova?


dakujem za Vase prispevky

S pozdravom Miroslav 


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Milos Haska, 03.03.2013 10:44

Dobry den,
ikdyz jste zde oslovil chovatele, odpovim jako "civilista". Vystudoval jsem stredni odbornou skolu potravinarskou a sluzeb. V kuchyni jsem se deset roku zivil.
Protoze je to jiz hodne let zpatky, nevim presne proc, ale vybavuji si velmi dobre ze pri vareni vajicka na tvrdo je potreba dodrzovat deset minut varu, ne dele. Jednim z duvodu je urcite modrani zloutku delsim varem, ovsem jestli je to jediny si jiz nevybavuji.
Nicmene vajicka z drubezaren jsou velmi prisne kontrolovana. Celkove samotny chov musi splnovat pomerne prisna kriteria, mnohdy az groteskni. Vas dotaz se tedy bude spis vztahovat na vejce domaci?
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Marek Buranský, 04.03.2013 00:56

Zdravím.


Ak neprišlo k nejakej nákaze, tak by teoreticky obsah vajíčka mal byť sterilný. Ovšem to sa podľa mňa nedá nikdy dobre odhadnúť. Aj keď prebiehajú v hydinárňach prísne kontroly, predsa len sú vajíčka aj prepravované a skladované v chladiacich pultoch, kde sa na ich škrupinu môže dostať hocičo.


Ja už zo zvyku varím vajíčko cca 20-25 min. Je to kvôli „dokonalej“ sterilizácii, ale aj kvôli môjmu dobrému vnútornému pocitu, že som pre minimalizáciu nákazy urobil čo najviac. Je možné, že ten pocit je len iluzórny.


Vajíčka skladujem zásadne mimo skladovania prípravkov, či nádob pre vtákov. Nikdy nemám v jednej chladničke prípravky (vitamíny, liečivá a pod.) pre vtáky a vajíčka. Vlastne tieto prípravky nemám vôbec v chladničke, kde sa skladujú veci pre potrebu domácnosti. Sú skladované úplne oddelene.


Ako som už spomínal, vajíčko varím cca 20-25 min. Po odstránení škrupiny z tejto ešte odstránim tenkú blanu vajíčka a skladujem tak len „čistý“ vápnik. Blanu na škrupine nikdy nenechávam. Takto očistené škrupiny , ktoré sú dobre vysušené je možné skladovať prakticky neobmedzene dlho.


Vaječné škrupiny, keďže už prešli procesom tvorby vajíčka sú akoby „predspracované“ , pokladám za ideálnu zásobáreň minerálnych látok pre samičky počas znášky. Dokonca ich pokladám za lepšie ako vápenatý grit, či sépiovú kosť, nehovoriac už o „ nie celkom vhodných“  minerálnych prípravkov podávaných vo vode.


S pozdravom


Marek Buranský



Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Miroslav Chomjak, 05.03.2013 20:01

 Dobry vecer,

dakujem za reakcie 

co sa tyka tych vajec mal som na mysli vseobecne, tak ako je kontrolovany chov v halach tak je kontrolovany aj drobnochov ak dany chovatel svoju hydinu odchovava a liahne, cize veterinarny dohlad je na oboch frontoch 

narazal som len na konkretny bod varu, kedze som sa s danym casom stetol v jednom clanku a trochu ma ta doba zarazila, este pocas skoly som zvykol varit vajicko po dobu 15 min /10 min mi pride malo/ avsak nasledne ako doba pokrocila som presiel na dobu 20-25 min pre svoj vnutorny pokoj, ako to popisuje Marek

ohladom toho skladovania, nieco na tom bude a musim sa s tym  "porvat" :)

zatial nedisponujem dvoma chladiacimi zariadeniami tak to musim skladovat spolu 

 S pozdravom Miro
 


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Texty a fotografie nie je možné šíriť bez súhlasu autora
stránok www.gouldianfinchces.eu