Diskusné fórum - gouldianfinches.eu

gouldianfinches.eu rss RSS

Milan Németh, 01.02.2015 10:31

Prćhnutie.

Dobrý deň p.Buranský.

Poprosím Vás o radu : zostavil som dva  páry  a.g.zelených, samičky sú príbuzné
čiernohlavé ,samci sú žltohlavý.
V 11 mesiaci som začal predlžovať deň a začal podávaťnaklíčené zrno.V 12 mesiaci na konci dostali búdky a jeden pár začal ihneď stavať hniezdo.
Spozoroval som že samička ide znášať vajcia (plné podbruško).Na druhý deň schúlená a našuchorená nevedela zniesť vajce.
Namastil som jej kloaku a podal injekčne do zobáka rastlinný stolový olej. Na druhý
deň  bola ok.Našiel som rozpučené znesené vajíčko samica je stará cca 10 mesiacov teplota 23 -24 C -nekolíše. Začala strácať perie v okolí krku.
Kamarát mi poradil začať podávať vajcovú zmes(mám odskúšanú priemyselnú).V
priebehu 1,5týždňa sa nedostavilo hniezdenie, ale pŕchnutie u troch vtákov z dvoch párov,
(Hniezdenie je asi skončené).Porovnával som termíny podľa Vášho webu  v minulom roku sa dostavilo prćhnutie tak ako píšete.
Teraz podstatne skôr a bez hniezdenia. Plánujem ich dať do spoločnej voliéry(zasklennej) koncom 5 a začiatkom 6 mesiaca- môžem očákávať ešte hniezdenie v lete.Získal som ešte jeden pár 2013.Tento pár nezačal hniezdiť a nie je ešte  zosúladený. Vedel by Ste mi poradiť?


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Peter Zifčiak, 01.02.2015 12:44

Zdravím Vás p.Németh ja sa len chcem spýtať či nie ste náhodou z H.Ohaja a či máte brata Fera?Ak áno tak mi napíšte prosím na mail zifo@azet.sk Dakujem
Peter


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Marek Buranský, 02.02.2015 01:28

 Zdravím vás.

 

V prvom rade by vám mal predávajúci poskytnúť informácie, ktoré sa týkajú chovu.

Čo sa týka vtákov, pripravovaných a zaradených do chovu, odporúčam vám prečítať si texty na mojej stránke :

 

http://www.gouldianfinches.eu/sk/chov-v-zajati/technologia-chovu/vyber-partnerov-a-chovna-sezona/

 

http://www.gouldianfinches.eu/sk/chov-v-zajati/technologia-chovu/mladata/

 

http://www.gouldianfinches.eu/sk/veterina/choroby-a-liecba/ine-poskodenia-organizmu/

 

VO vyššie uvedených textoch, ako aj ďalších textoch na stránke nájdete  veľa odpovedí na vaše otázky.

 

Aby som však odpovedal priamo aspoň na niečo: jednoducho je potrebné počkať na skončenie preperovania. Preperovanie aj v obvyklej chovnej sezóne nie je nič nezvyčajné, najmä ak príde k radikálnej zmene v podávanej strave.

 

Vtáky je dobré dať do spoločnej voliéry, nech sa partneri vyberú sami, ak vám nezáleží na konkrétnom potomstve. Mne sa však v chove prakticky nestáva, že by zostavený pár nebol schopný vykonať  znášku, alebo dokončiť inkubáciu , či odchovať mláďatá.

 

Takže odporúčanie na záver. Nechajte vtáky preperiť a začnite sezónu až po ich úplnom preperení. Ak tá samička, ktorá mala problém zo znáškou bude mať aj v budúcnosti podobný problém, je potrebnú ju z chovu vyradiť. Neharmonický pár by som odporúčal rozpáriť, alebo niekedy pomôže aj zmena prostredia, to znamená iná klietka, iná búdka a podobne.

 

S pozdravom.

 

Marek Buranský


 



Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Texty a fotografie nie je možné šíriť bez súhlasu autora
stránok www.gouldianfinchces.eu