Diskusné fórum - gouldianfinches.eu

gouldianfinches.eu rss RSS

Jakub Štetina, 13.01.2015 21:15

Zvláštna znáška

 Dobrý deň zakúpil som si po vianociach párik amadín gouldových ktoré majú k chovu splnené všetky podmienky, rodokmeň samičky nepoznám. V piatok ráno som našiel vajíčko ktoré som odobral a zároveň aj vaječnú potravu. V sobotu som znova odobral vajíčko, v nedelu ráno už nebolo čo odobrať. Počkal som do pondelka no ani v pondelok ráno nič nebolo tak som dve odobraté vajíčka vložil do hniezda a dnes (utorok) som si všimol rozbité vajíčko na dne klietky no vyhodené z búdky nebolo stále sú tam dve na ktorých samička sedela takmer po celý deň. Ak sa niekomu stal podobný prípad prosím o radu ako mám postupovať a či vôbec môžem od daného páru respektíve samičky čakať nejaký odchov mláďať. Vajíčka ktoré som dnes (utorok) vložil do hniezda vyzerajú byť oplodnené. Vopred Ďakujem za odpovede 

s pozdravom Jakub 


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Jakub Štetina, 13.01.2015 21:30

Teraz som sa pozeral do klietky a všimol som si že samička aj samček AG na noc búdku opúšťajú a zdržujú sa v nej len cez deň. Ešte raz Ďakujem za odpovede 

Jakub 


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Marek Buranský, 16.01.2015 02:02

 Zdravím Vás.

 

V prvom rade je škoda, že chovateľ, od ktorého ste vtáky kupovali vám neposkytol informácie o ich chove, alebo je možno chyba v tom, že ste tie informácie ani nežiadali.

 

 Nie som si úplne istý, či rozumiem, tomu, ako ste postupovali.

 

Ak ste podávali pred znáškou vaječnú zmes, tak je to v poriadku, ďalší postup mi je minimálne nejasný, alebo ak som ho pochopil správne, tak  potom je chybný.

 

Správny postup zhrniem do niekoľkých bodov:

-        Pred znáškou je vhodné podávať vaječnú zmesku a to ako priemyselne vyrábanú, tak i čerstvú. Keď zistíte, ktorú zmesku vtáky uprednostňujú, je potom možné tú druhú vynechať.

 

-        Vaječná zmes sa musí podávať počas doby znášky , alebo aspoň do znesenia 4. vajíčka. Ak máte odsledované, že samička znáša zvyčajne viac vajec, ako obvyklých 5, potom je vhodné vaječnú zmesku podávať aj dlhšie. V mojom chove majú vtáky priemyselne vyrábanú vaječnú zmes k dispozícii počas celého roka a v období znášky podávam tiež čerstvú vaječnú zmes.

 

 

-        Odoberanie vajíčok je možné, avšak len v tom prípade, ak odobrané vajíčko nahradíte iným. Napríklad neoplodneným vajíčkom z predchádzajúcej znášky, alebo neoplodneným vajíčkom od iného páru. Toto vajíčko musí byť označené, aby neprišlo k zámene. Po odobratí každého vajíčka musí do búdky pribudnúť jeho náhrada. Ak ostane búdka bez znášky pár sa zvyčajne dostane do stresu a znášku neukončí, alebo pokračuje v nej mimo búdky, kde často prichádza k znehodnoteniu vajíčok.

 

-        Pri vyššie uvedenom postupe s náhradnými vajíčkami je možné tieto zameniť za odoberanú znášku po znesení posledného vajíčka. Mláďatá sa tak budú liahnuť približne v rovnakú dobu.

 

 

Chovný pár sa zvyčajne v búdke zdržiava cez deň od znesenia prvého vajíčka, čím viac vajíčok pribúda, tým je pár v búdke dlhšie. Zvyčajne sa tam však zdržiava samička, samček menej. Na znášku zasadnú na noc a teda inkubácia sa zvyčajne začne po znesení 4. prípadne 5. vajíčka. Je to však dosť individuálne. V noci na znáške sedí zvyčajne len samička, cez deň sa vtáky počas inkubácie striedajú.

 

Odporúčam vám dodržať vyššie uvedené rady a myslím si, že príde k úspechu vo forme odchovu.

 

Dajte vedieť, ako sa darí.

 

S pozdravom

 

Marek Buranský



Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Jakub Štetina, 16.01.2015 16:24

 Zdravým, s vašej odpovede usudzujem že ste môj problém pochopili správne. Vajíčka ktoré som odobral neboli nahradené neoplodnenymi ani umelími na kolko mi chovatel oznámil nasledovné "pokial AG nesedí na vajíčkach môžete ich odobrať a nemusia byť nahradené" no s môjho pohladu sa mi to nejako nezdalo veď každému zvieraťu svoje mladé či vajíčka chýbajú napriek tomu som ich odobral skúsil som jeho radu, ale aj tak nemôžem zohnať umelé vajíčka vo velkosti vajíčok AG a bohužial nemám ani možnosť ich zohnať od iného vtáctva v tej velkosti, jediné čo mi zatial ostáva ponechať vajíčka v búdke teda ak bude ďalšia znáška. Informácie od predávajúceho som dostal také že vaječnú zmes mám odobrať hneď ako bude v búdke prvé vajíčko. Pravdou je že zvyšný postup bol dodržaný na kolko som študoval vaše stránky. Zatial vám ďakujem za rady ktoré ste mi poskytli.

Jakub 


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Texty a fotografie nie je možné šíriť bez súhlasu autora
stránok www.gouldianfinchces.eu