Diskusné fórum - gouldianfinches.eu

gouldianfinches.eu rss RSS

Petro Todoruk, 22.04.2014 16:25

Geneticka kalkulacka amadiny gouldovej lutino

  Zdravím všetkých.
Mam dotaz kvule chovu amadin gouldovych lutino...
Mam samce ZELENY ZLUTOHLAVY FIALOVOPRSY/LUTINO.
A chcy jej dat samice lutino ZLUTA CERVENOHLAVA BILOPRSA.
Jak to dopadne s tou kalkulackou?
Nebo radse dat samice ZLUTA CERNOHLAVA BILOPRSA/RUZOVOPRSA, ktera mi odchovala ruzovoprse mlade...
Dekuji!
S pozdravem s Ukrajiny - Petro   


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Marek Buranský, 22.04.2014 18:52

 Zdravím vás.

 

Vo svojom dotaze udávate u samičky, že je žltá aj lutino. Samička môže byť len žltá, alebo lutino, nemôže byť oboje naraz.

 

Tak ak som to správne pochopil, samček je zelený štepitelný na lutino fialovoprsý žltohlavý a samička je lutino červenohlavá bieloprsá.

 

Budeme predpokladať, že žltohlavý samček nie je štepiteľný na čiernohlavé a že červenohlavá samička nie je štepiteľná na žltohlavé. Predpoklad vychádza z toho, že ste neuviedli štepiteľnosť. Ďalej predpokladám, že samček je fialovoprsý a nie je štepiteľný na biele prsia, keďže ani to neuvádzate. Uvádzanie presných údajov je vždy veľmi dôležité.

 

Takže ak platí predpoklad, ktorý som uviedol (zelený štepitelný na lutino fialovoprsý žltohlavý x samička lutino červenohlavá bieloprsá), z tohto spojenia dostanete:

 

Všetci potomkovia budú červenohlaví štepiteľní na žltohlavé. Ak máte európske lutino, ktoré vzniklo hybridizáciou a ktoré nevyfarbuje hlavu, tak bude mat hlava u lutino vtákov krémový nádych.

 

Dostaneme teda:

 

50 % zelených samčekov štepiteľných na lutino fialovoprsých

50% lutino samčekov bieloprsých

 

50% zelených samičiek fialovoprsých

50% lutino samičiek bieloprsých

 

Ten druhý prípad s tou samičkou žltou vám neviem vypočítať, kedže neviem, či je žltá, alebo je lutino.

 

S pozdravom

 

Marek Buranský

 

P.S. ak je štepiteľnosť vtákov iná, ako ste uviedli, tak aj výsledky budú mierne odlišné od toho, čom som napísal



Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Petro Todoruk, 23.04.2014 16:28

 Dekuji moc pane Marek!
Jen upresnim,ze SAMICE MA VYFARBENU CERVENU HLAVU! Samec je po hybridech, ktere ma hlavu s  krémovým nádychem.
S pozdravem - Petro
 


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Marek Buranský, 23.04.2014 18:17

 Zdravím vás.

 

Za málo. Dúfam, že som pomohol .
 

Ak by ten samček bol fialovoprsý štepiteľný na bieloprsé, potom by sme v potomstve mali ešte zelených samčekov štepiteľných na lutino bieloprsých. A dostali by ste tiež zelené samičky bieloprsé. Ovšem to je za predpokladu, že lutino samička nenesie gén pre inú ako bielu farbu pŕs. Uvidíme, aké bude potomstvo a potom sa dá lepšie určiť aj štepiteľnosť rodičov.
 

Dajte vedieť, ako sa darí.

 

S pozdravom

 

Marek Buranský



Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Texty a fotografie nie je možné šíriť bez súhlasu autora
stránok www.gouldianfinchces.eu