Diskusné fórum - gouldianfinches.eu

gouldianfinches.eu rss RSS

Milos Haska, 23.07.2012 12:11

Ocni vady

Dobry den, red bych tu rozvinul debatu na tema ocnich vad u guld. Pozoroval jsem u jednoho semecka nekoordinovane letani a poskakovani po kleci. Vysvetleni jsem heldal u spatne fizycke kondice jedince a tak jsem ho umistil do proeltovaci voliery. samec se zdrzuje prevazne nazemi.
Po nejakem case je patrne, ze jeho letove vlastnosti jsou mnohem lepsi, nicmene stale ma potize s pristavanim na konkretnich mistech. Tak mne tak napadlo, jestli nemuze trpet nejakou ocni vadou.
Smidla
smidla@smidla.eu


0

Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

MVDr. Juraj Šimunek, 23.07.2012 22:46

Podľa toho čo ste popisali može isť o problém so zrakom, prípadne o neaký neurologický problém vychádzajuci z hlavy a ten sa može prejavit problemom pri koordinácii letu prípadne problemom s videním.
Ak sa jedná o staršieho jedinca /2 a viac rokov/ može isť o určité degeneratívne zmeny na nervovom tkanive a tie sposobujú dané príznaky. Otázne je , či to vták nerobí od mládaťa, vtedy by sa dalo uvažovať o vrodenej vade zraku. Ďalšou zmožností su prekonané vírusové ochorenia, ktoré majú afinitu/vzťah/ k nervovemu tkanivu - u Amadin prípadne kanárov sa može jednať o Paramixovirozu, ktorá sa u chorých vtákov klinicky neprejaví ale vták je jej prenášačom. A mnohé ďalšie možnosti. Snáď som ešte mohol spomenúť nedostatok vitaminov skupiny B, prípadne vit A. Skúste vtačika oddelit do samostatnej klietky a nadopujte ho neakým vit. prípravkom pr. Complejo, Promotor, Nefrovet, Partovet.......s Pozdravom MVDr. Juraj Šimunek


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

, 23.07.2012 23:28

Zdravím.
 

V plnej miere súhlasím s názorom DR. Šimunka, len by som ešte možno s praxe doplnil:
 

1. Vtáky sa v noci často splašia a v relatívnej tme narážajú o steny klietky. Vtáčia lebka je iná ako lebka cicavcov, je veľmi tenká a krehká, takže mohlo prísť pri takomto poplašení k jej poraneniu, respektíve poškodeniu mozgu. To môže mať za následok nekoordinované pohyby, najmä, ak sa tie nevyskytovali predtým. V mozgu sa mohla vytvoriť krvná zrazenina, ktorá môže tlačiť na nejaké mozgové centrum, po čase sa však môže úplne vstrebať a príznaky vymiznú.
 

2. Ešte ma napadla jedna možnosť, aj keď neviem, čo na to povie veterinár. V úvodnom príspevku sa písalo o problémoch s pristavaním na bidle, či s nekoordinovanými pohybmi. Do úvahy by tu teda mohol prichádzať aj zápal ucha, kde je umiestnený orgán na koordináciu pohybov – rovnováhy, ktorá je potrebná pri pristávaní na bidielku. Po konzultácii s veterinárom by som preto možno skúsil liečbu ATB na odstránenie prípadného zápalu ucha, možno Amoxigal, ale to je fakt na doporučení veterinára.


Tak držím palce, aby sa situácia vyriešila.
 

S pozdravom.
 

Marek Buranský



Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Milos Haska, 23.07.2012 23:58

Dobry vecer,
ptak nema jeste ani dva roky, pri porizeni zadnou vadu nejevil. Bohuzel mi ted zabira spoustu casu stavba domu, takze nemam moznost ptaky dukladne pozorovat. Nicmene mam pocit, ze se stav mirne zlepsil, rekneme v porovnani dnes a pred mesicem. Dokonce jsem ho jiz videl sedet na houpacim bidelku. nemohu se vsak zbavit pocitu, ze pristava tak nejak nahodne.
Vyloucit prodelanou virovou infekci nemohu, stejne tak jako pripadny uraz. Jde mi spise o vseobecnou rovinu vad zraku u ptaku. Jdou vubec diagnostikovat? (bryle ptaci asi nosit nebudou ;) )
Ale opet vazne. Sveho samecka budu nadale opecovavat. Dostava vybranou stravu, spise dietnejsi semena a pracujeme na jeho kondici, ktera se myslim zlepsuje. Malokdy kdyz prijdu k voliere je nekde nazemi, prakticky vzdy sedi na misce s gritem, tat miska je nerezova a je zavesena na pletivu predni strany. Vzdy ceka az se rukou priblizim az skoro k nemu a teprve pak leti. Driv to bylo smerem primo k zemi, dnes jiz udela i jeden oblet kolem voliery a pak se snese na zem. Pristani neni hladke, ale ani ne naraz.
Pristani na bidle je v podstate vyjimecne. Jako by neodhadl rychlost a nebo vzdalenost.
Proto jsem zacal uvazovat o nejake vade zraku. Snad jsem to nenapsal moc komplikovane, clovek se snazi an nic nezapomenout a pak nemusi psat zcela srozumitelne.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Miroslav Chomjak, 24.07.2012 22:23

 Zdravim diskutujucich!

rad by som sa pripojil k danej problematike

spozoroval som u dvoch jedincov / samcek a samicka / vtaky boli kazdy v inej klietke, zmurenie na jedno alebo druhe oko/ oko celekom zatvorene a po niekolkych minutach ho vtak otvara na par sekund,inokedy dlhsiu dobu , cely den .... v nepravidelnych intervaloch/ , po odchyte vtaka do ruky nebol spozorovany ziaden odtok, zalepenie, zakalenie...

samicka tej sa to stratilo a v tejto dobe som uz u nej nezaznamenal avsak u samceka to pretrvava, z pozorovania som zistil, ze je to stale ine oko, tento jav sa prejavuje aj pri prehliadani vtakcika v ruke , oko neotvara ma ho zatvorene a ako som pisal vyssie nejavi ziadnu navonok viditelnu vadu, vtak normalne lieta nema problem s koordinaciou, prijima potravu je aktivny

mozete mi poradit co moze byt pricina?
/ vtaky su z jedneho chovu/ 

vopred dakujem
S pozdravom M.Chomjak 
 

 


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

MVDr. Juraj Šimunek, 26.07.2012 16:33

Skúsil by som preliečit žmuriace oči antibit. kvapkamy pr Ciplox aspom 3 krat denne po dobu 2 dní tým vylučime zápalový proces ktorý na viečkach može byt. Príčinou žmurkania može byt aj prievan, prašnosť, zlá vlhkosť .... Ak žmurenie prestane tak ste zvládli zápal a mal by byt klud. S pozdravom MVDr.Juraj Šimunek


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Miroslav Chomjak, 26.07.2012 22:03

 Dobry vecer,

dakujem za radu, aplikujem dany pripravok a dufam, ze sa to strati, u ostatnych vtakov som to nepozoval az na tie dva pripady kde sa to nakoniec samicke stratilo samo 

S pozdravom M.Chomjak 


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Milos Haska, 01.08.2012 21:57

Dobry vecer,
musim konstatovat ze problemy u moji guldy nejsou zpusobeny ocni vadou. Videl jsem jak presne pristava na pletivu, to mu potize necini. Ovsem s pristavanim na bidle ma stalep roblemy. Priklanim se k horsi fyzicke kondici. i presto ze je jiz nekolik mesicu v obrovske voliere, moc toho nenaleta. Proto jsou pokroky velmi pozvolne.
Dobra zprava na zaver, dnes jsem ho videl sedet na houpacim bidelku, ktere jsem specialne udelal guldam. Takze nejake zlepseni jiste je.
S pozdravem Smidla.
smidla@smidla.eu


Pre vloženie nového príspevku musíte byť prihlásený.

Texty a fotografie nie je možné šíriť bez súhlasu autora
stránok www.gouldianfinchces.eu